1, 2, 3-trisübstitüe-4 (1H)-piridinon türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on 1, 2, 3-trisubstituted-4 (1H)-pyridinone derivatives
  1. Tez No: 40157
  2. Yazar: MUTLU DİLSİZ AYTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DEMİR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
85 7. ÖZET Bu çalışmada N-sübstitüe-2-metil/etil-3-hidroksi-4(lH)-piridinon yapısında 7 bileşiğin sentezi yapılmış, analjezik ve antiinflamatuvar etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda başlangıç maddesi olarak kullanılan 2-metil/etil-3-benziloksi-4-pironlar, 3-hidroksi-2-sübstitüe-4-pironlann benzilklorür ile reaksiyonu sonucunda hazırlanmıştır. Bu bileşikler bazik ortamda pirimer aminlerle reaksiyona sokularak 7 tane literatüre kayıtlı olmayan N-sübstitüe-4(lH)-piridinon türevleri sentez edilmiştir. Daha sonra borantribromür ile yapılan debenzilasyon reaksiyonu sonucu N-sübstitüe-3-hidroksi-2-menI/etil-4(lH)- piridinon hidrobromür yapısmda 7 bileşiğin sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin fiziksel özellikleri, Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri saptanmış ; İR ve JH-NlvIR spektroskopik yöntemleri ve elementer analizleri ile yapılan kanıtlanmıştır. Hazırlanan bileşiklerin analjezik etkileri Aspirin referans alınarak değiştirilmiş Koster testi ile incelenmiştir. Bütün bileşiklerin analjezik etkisi Aspirin (% 50,70) den daha yüksektir. Özellikle l-[2-(morfolin-4-il)etil]-2-metil-3-hidroksi-4(lH)-piridinon. 2HBr (3d) bileşiği (% 92,06) üe l-(2-piperidinoetü)-2-metil-3-hidroksi-4(lH)-piridinon.2HBr (4a)'nm (% 81,72) analjezik etkileri diğer bileşiklere oranla daha yüksek olarak bulunmuştur. Bileşiklerin antiinflamatuvar etkileri İndometasin referans alınarak incelenmiştir. Bileşiklerden 4 tanesinin antiinflamatuvar etkisi İndometasin (% 24,00) 'den daha yüksek olarak saptanmıştır. özellikle l-[2-(morfolin-4-il)etil]-2-metil-3-hidroksi-4(lH)- piridinon.2HBr (Ja)'ın antiinflamatuvar etkisi (% 56,25) diğerlerine oranla daha yüksek olarak bulunmuştur. Bileşiklerin fiziksel sabiteleri, moleküler formülleri, genel yapılan, elementer analiz sonuçlan ve farmakolojik etkileri Tablo 4'de özetlenmiştir.86 Tablo 4: N-Sübstitüe-2-metil/etil-3-hidroksi-4(lH)-piridinonlar ?R- N- (CH2)2- R2.2HBr
Özet (Çeviri)
87 8. SUMMARY In this study seven new N-substituted-2-methyl/ethyl-3-hydroxy-4(lH)-pyridinone derivatives were synthesized and their analgesic and antiinflammatory activities were investigated. 2-Methyl/ethyl-3-benzyloxy-4-pyrons used as main compounds were prepared by reacting 3-hydroxy-2~substituted-4-pyron derivatives with benzylchloride. These pyrone derivatives were reacted with primary amine in the alkaline medium to obtaine N-substituted 4(lH)-pyridinone derivatives. Then seven new N-substituted-2-methyI/ethyI-3-hydroxy- 4(lH)-pyridinone.HBr derivatives were synthesized by debenzylation reaction with using borantribromide. The physical properties. Rf values and UV absorption data of the synthesized compounds have been determined and their chemical structures proved by their IR. 'H-NMR and microanalysis results. Analgesic activity of the synthesized compounds were tested by modified Koster Test using Aspirin as reference. Analgesic activities of all compounds were found higher than that of Aspirin (50.70 %). Among these compounds analgesic activity of l-[2-(morpholine -4-yl)ethyl]-2-methyl-3-hydroxy-4(lH)-pyridinone.2HBr (3a) (92.06 %) and l-(2- piperidinoethyl)-2-methyl-3-hydroxy-4(lH)-pyridinone.2HBr (4a) (81.72 %) was found higher than those of others. Antiinflammatory activity of the compounds was also investigated using Indomethacin as reference. Antiinflammatory activities of four compound were found higher than that of Indomethacin (24.00 %). Among these compounds antiinflammatory activity of l-[2- (morpholine-4-yl)ethyl]-2-methyl-3-hydroxy-4(lH)-pyridinone.2HBr (3a) (56.25 %) was found higher than those of others. Table 4 shows physical properties, molecular formula, microanalysis and pharmacological results of the compounds.88 Table 4: N-Substituted-2-Methyl/Ethyl-3-Hydroxy-4(lH)-Pyridinones R. N- (CH2)2- R2 -2HBr