Periartritte fonoforezis ve iyontoforezis yönteminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of phonophoresis and iontophoresis methods on subjects who have shoulder periarthritis
  1. Tez No: 40170
  2. Yazar: GONCA HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızda omuz periartriti tanısı konan olgular üzerinde, iodex iyon- toforezisi, KDD ve egzersiz uygulaması ile iodex fonoforezisi ve egzersiz uygulamasının etkinliği karşılaştuılmıştır. Üçüncü grup kontrol grubu olarak seçilmiş olup, yalnızca placebo US ve egzersiz uygulanmıştır. Omuz periartriti olan toplam 45 olgu, 15'er kişiden oluşan üç gruba ayrılmıştır. Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Elektro- terapi ünitesinde yapılmıştır. Her üç gruptaki olgulara, ağrı, normal eklem hareketleri, kas kuvveti, postür, günlük yaşam aktiviteleri ve Cyriax'm rezistif test değerlendirmesi ya pılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effectiveness of a treatment method which consists of iodex iontophoresis, short wave diathermy (SWD) and exercise was compared with another treatment method which consists of iodex phonophoresis and exercise on subjects who have shoulder periarthritis. Third group was selected as control group and only placebo ultrasound (US) and exercise therapy were applied. 45 cases were divided into three equal groups (n=15). The study was conducted at the electrotherapy unit of Physical Therapy and Rehabilitation Department, at Hacettepe University. Muscular strength, posture, pain, daily living activities, normal range of joint motion assessments and Cyriax's resisted test were applied to all subjects. The results of this study indicate that both treatment methods were more effective in decreasing pain, and in increasing range of shoulder joint motion and muscular strength than the placebo treatment method (p< 0.05).