Hemşirelerin, steroid alan hastanın bakımına ilişkin bilgileri
  1. Tez No: 40172
  2. Yazar: BERRİN BAKLACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 801
Özet
VI. ÖZET Bu araştırma, Ankara Numune Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin, steroid grubu ilaçların yan etkilerine ve bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amamcıyla yapılmış, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak ek'te verilen anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümü, hemşireleri tanıtıcı sorular, ikinci bölüm ise steroidlerin yan etkilerine ilişkin bilgi ve uygulama sorularım içermektedir. Ön uygulama soru kağıdının geçerliliğini saptamak amacıyla toplam 11 hemşireye uygulanmıştır. Bu uygulamadan alınan sonuçlara göre, anket formunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Araştırma 14-15 Ağustos 1995 tarihinde, dahiliye ve cerrahi kliniğinde gündüz vardiyasında çalışan 99 hemşireye uygulanmıştır. Soru kağıdı, araştırmacı ve üç anketör tarafından, hemşirelerle teke tek görüşme yapılarak doldurulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov İki Örnek Testi, Ki-kare Testi, Bilgi Puan Ortalamaları ve Yüzdelikler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin eğitim düzeyinin yükselmesi, steroidlere ilişkin bilgi puanını artırırken, mesleki yayın izleme, çalışma süresi, çalışan klinik ve hemşirelerin yaptıkları görevlerinin bilgi puanını artırmada etkili olmadığı saptanmıştır. 72Değerlendirme sonunda Ankara Numune Hastanesi dahiliye ve cerrahi kliniğinde çalışan hemşirelerin %58.6'sının bilgi puanı ortalamanın üstünde iken, %41.4'ünün bilgi puanı ortalamanın altında saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned as descriptive with the purpose of determining the knowledge level of the nurses working in Ankara Numune Hospital about the side effects of the medicines of the steroid group and their treatment. For data collection, the guestionnaire shown in Appendix is used. In the first part of the guestionnaire, there are guestions about the background characteristics of nurses while the second part includes guestions about the knowledge and application of the side effects of steroids. A pretest is conducted on 11 mrses to ensure that the guestions are in a logical sequence and that the wording of the guestions is comprehensible, appropriate and meaningful necessary arrangements are completed according to the results of the pretest. The study is carried out on August 14 and 15 1995, on 99 nurses working during the day shift in the clinics of internal diseases and surgery. The guestionnaires are filled by 3 interviewers under the supervision of the researcher, upon the responses obtained from face to face interviews For the evaluation of the data collected, Kolmogorov Smirnov Two sample Test, Qhi-sguare Test, Knowledge Grade Averages and Percentages are used.According to the results of the study, as the education level of the nurses increase, the knowledge grades about steroids increase as well. However, following up of professional publications, working time, the clinics and the jobs of the nurses are not effective in increasing the knowledge grades. When the data collected is evaluated, it is observed that 58.6 % of the knowledge grades of the nurses working in internal diseases and surgery clinics of Ankara Numune Hospital are higher than the average \tfhile 41.4 % of the knowledge grades are below the average. Appropriate suggestions are proposed parallel to the results of the study.