Hemşirelerin klinik çalışmalarında gözlenen davranışlarının bağımlı, bağımsız ve birbirine bağımlı kararlar yönünden irdelenmesi
  1. Tez No: 40173
  2. Yazar: YURDAGÜL ERDEM GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURGÜN PLATİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
5. ÖZET Araştırma, yüksekokul ve sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin klinik çalışmalarında gözlenen davranışların bağımlı, bağımsız ve birbirine bağımlı kararlar yönünden irdelenmesi ve bu davranışları yönlendiren etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Hastaneleri, Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Hastanesi'nde çalışan toplam 1 80 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Gözlem-Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, anket ve gözlem-görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ki kare ve yüzdeler arası farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yüksekokul ve sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin gözlenen davranışlarının bağımlı, bağımsız ve birbirine bağımlı kararlar yönünden dağılımında, her iki okul mezunlarının aralarında bir fark olmadığı belirlenmiştir. Yüksekokul ve sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin verdikleri bağımlı, bağımsız ve birbirine bağımlı kararlar ile çalıştıkları hastane, yaşlan, meslekte çalışma süreleri, çalıştıkları bölümler, bölümde çalışma süreleri ve görev durumları arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this research baccheloreate degree and hospital diploma program nurses observed behaviors are studied according to their dependent, independet and interdependent decisions behind them. Also the factors effecting the decisions are studied. For this purpose research model was set to be a comparative-descriptive study. The sample of the study was made up of 1 80 nurses whom were working at the Hacettepe University Adult and Child Hospitals, Gazi University Hospital and the Social Security Association's Ankara Hospital. The forms, developed by the researcher“Personal Identification Form”and“Observation-Interview Form”were used for the data collection. Percentage, ki square and the test of importance for were used for the analyses of data. According to the results of the study, the dependent, independent or interdependent decisions of the hospital diploma program and the bachelereate degree nurses were similar. However the decisions of the two groups shawed diffarence in relation to variables such as the hospital worked, age, working durations at the profession, department worked, and the working duration and position at the department. Some suitable recommendations in relation being made. 96