Toplumun hemşireliğe ilişkin görüşleri
- Tez No: 40174
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
V. ÖZET Araştırma, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde yer alan ilçelerinden Çankaya ilçesine bağlı Gaziosmanpaşa, İncesu ve Çukurambar mahallelerinde yapılmıştır. Araştırma sözü edilen mahallelerde toplumun hemşireliğe ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili belediye il sınırları için de yaşayan toplum oluşturmakta olup, Çankaya ilçesindeki bu üç mahalleden 100'er kişi alınarak toplam 300 kişi ile görüşülmüştür. Örneklem seçiminde basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan anket formu kullanılmışın Araştırmanın ön uygulaması araştırma kapsamı dışındaki bölgelerden 20 kişi ile yapılmıştır. Veriler bilgisayarda değerlendirilmiş ve tablolaştınlmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzledik, ki-kare, Fişer kesin ki-kare ve 02 (Fi-kare) testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, araştırma kapsamına alınan kişilerin büyük çoğunluğunun hemşireyle hastane ortamıda karşılaştıkları ve hemşire ve hemşirelik hakkındaki görüşlerini en fazla kendi deneyimlerinden elde ettikleri saptanmıştır. Araştırmaya kanlan bireyler, Hemşireliğin teorik bilgi düzeyine, kısmen olumlu görüşler, Hemşireliğin sosyal değerlerle bağlantısına olumlu görüşler, Hemşireliğin eğitim durumuna kısmen olumlu görüşler ifade etmişlerdir. Hemşireliğin topluma hizmet sunmasına ilişkin olarak hizmetin öneminin farkında olup, veriliş biçiminden memun değillerdir. Hemşireliğin yeterli otonomisi olmadığının farkında olup, daha fazla otonomiye sahip olması gerektiğini belirtmişlerdir. 109Hemşireliğin mesleğe bağlılık kriterinde kesin bilgileri olmamakla beraber, hemşirelerin mesleklerine bağlı olduğunu düşünmektedirler. Hemşireliğin sosyallik yönüne kısmen olumlu görüşler, Hemşireliğin meslek ahlakına ilişkin yönüne olumlu görüşler ifade etmişlerdir. Araştırmada elde edilen sonuçlarda doğrultusunda, hemşirelere kişilerarası ilişkiler, mesleki bilgiler, hemşirelikte etik konusunda hizmet-içi eğitim programlar verilmesi, hemşirelikte kalite, standart ve insan gücü çalışmalarının yapılması, hemşireliğin eğitim düzeyinin yükseltilmesi, hemşirelikte yasal düzenlemeler getirilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is carried out in Gaziosmanpaşa, incesu and Çukurambar Sub-districsts of Çankaya district which is within the municipality borders of the province Ankara. The study is planned as descriptive with the purpose of determining the opisions about nursing of the society who live in the above mentioned sub-districts. The universe of the study is the society (people) who live within the municipality borders of the province Ankara and 100 people from each sub-district, making a total of 300, are interviewed. The sample is selected by using simple random sampling method. Data is collected through questionnaires which are prepared by the reseacher basing on the literature. The pretest is carried out on 20 people who live in districts which are not included in the study. Data is evaluated by using computers and tables are prepared in the same way. For the evaluation of data, percentages, fghi square test, Fisher's test and phi square test f are used. According to the results, it is oberverd that most of the people who are included in the study have met nurses in hospitals and their opinions about nurses as well as nursing mostly depend on their personal experience. People included in the study have expressed partly positive opinions on the theoretical knowledge level of nursing while their opinions are positive for the relation of nursing with basic social values. They have stated partly positive opinions about the educational period in nursing. They are aware of the importance of nursing in presenting 111a service for the society but they are not satisfied with the presentation of this service. They have also expressed that they are aware of the inadequate otonomy in nursing and they have stated that this otonomy should be enlarged Although there is a lack of information on sense of commitment of nurses toward their work, the people included in the study think that this sense is quite high. In addition, they have expressed partly positive opinions on the social aspects of nursing while their opinions are positive on professional morals. Parallel to the results of the study, appropriate suggestions are proposed such as, preparing in-service training programs about interrelations professional information and ethic subjects in nursing; carrying out studies on quality, standards and man-power in nursing; advancing education level of nursing and legal arangements in nursing. 112