Acil servislerde verilen hemşirelik hizmetlerinin tanımlanması
- Tez No: 40175
- Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI.OZET Araştırma, acil servislerde verilen hemşirelik hizmetlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi ile Ankara Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp. Fak. Ibni Sina Hastanesi ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesi acil servisinde çalışan 70 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından çeşitli kaynaklardan yararlanarak hazırlanan ve acil bakım hemşiresinin görev, yetki ve sorumluluklarını içeren görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin en çok yaşam bulguları alma, ilaç verme, tedavileri uygulama, hastanın EKG'sini çekme, hastanın kişisel temizliğine yardımcı olma, kan-idrar örnekleri alma, hastaya rahat ve güvenli ortam sağlama gibi bakım ve tedavi edici role ilişkin uygulamaları kendi görevleri olarak yaptıkları ve benimsedikleri, ancak hastanın tıbbi öyküsünü alma, tanıya yardıcı olacak röntgen filmlerini çekme, cerrahi müdahalede bulunma, hastanın durumuna uygun bandaj ve alçı yapma gibi görevleri hem yapmadıkları hemde benimsemedikleri ortaya çıkmıştır. Hemşirelerin,“hasta sınıflandırması yapma (triyaj), tıbbi muayeneye yardımcı olma, acil girişimde bulunma, hastaya Nazogastrik tüp, foley sonda takma, tedaviye katılanları denetleme, hizmetiçi eğitim programlarına katılma, araştırmalara katılma, yasal düzenlemeleri bilme, ve hastayı diğer birimlere gönderme”görevlerini daha az yaptıkları halde görevleri olarak benimsedikleri belirlenmiştir. 57Hemşirelerin acil bakım hemşireliğine ilişkin yaptıkları tüm görevlerin çalışma yıllarına ve hastanelere göre dağılımı incelenmiş ve yapılan istatistiksel değerlendirmede bazı görevler dışında önemli bir fark bulunamamıştır. Yukarıda verilen sonuçlar doğrultusunda; acil bakım hemşiresinin görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi, bunları destekleyen yasal düzenlemelerin hazırlanması, hemşirelere görev, yetki ve sorumluluklarına yönelik hizmetiçi eğitim verilmesi ve bu görevleri yapabilmesi için uygun hemşire sayısının tespit edilmesini sağlayıcı çalışmalar yapılması gerektiği önerilmiştir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is conducted as a descriptive study with the purpose of determining the nursing services provided in the emergency departments of the hospitals. The samples of the research were taken from the nurses employed at the Ankara Numune Hospital and the Ankara Hospital attached to the Ministry of Health and from the îbn-i Sina Hospital of Ankara University, Faculty of Medicine as well as from the Emergency Department of the Hacettepe University Hospital. The Sample contained 70 nurses. In collecting data, the researcher by benefiting from various sources, collected information by basing on the emergency department nurses.their duties, authorizations and responsibilities. Data collection was based on questionnaires used during interviews. In making assesments on the data collected as a result of research conducted, the percentage and test of significance of difference within two percentage were used. According to findings of the research, the nurses have such duties mostly as evulation of vital signs, provision of drugs, application of treatments, taking the E.C.G. of the patient, assisting personal cleanliness of the patient, taking blood and urine samples, providing a confortable and secure environment for the patient that relates to care and treatment functions that are among their own duties which they perform and which they undertake. However, it has been determined in research that the nurses did not perform and undertake themselves, to such functions as taking the medical history of the patient, taking the x-ray films that may assist physican in diagnosis, making surgical 59interventions, performing bandage and plaster of paris that are required by the condition of the patient. Despite the fact that the nurses performed less such functions as making the classification of patients (triage), assisting medical examinations, making emergency interventions, installing nazogastric tube, installing foley catheter, auditing those participating in treatment, participating in the inservice training programs, participating in research, knowing the legal arrangements and forwarding the patient to other departments, they undertake them as their functions. The distribution of all of the activities conducted by the nurses in relation to emergency care nursing has been examined according to years and to hospitals. Based on the statistical assesments, it has been determined that there were no important differences other than those in certain duties. In the direction of the results indicated above, it is suggested here that, studies will have to be directed to the determination of the tasks, authorizations and responsibilities of the emergency department nurses, preparation of the legal arrangements that support them, provision of inservice training to nurses with respect to their tasks, authorizations and responsibilities and determination of the suitable number of nurses that will enable them to perform such functions 60