Hastanelerde finansal yönetim: Sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 40176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL B. AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hastanelerin temel amacı toplumun ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini mümkün olan en yüksek kalitede ve en düşük maliyetle sunmaktır. Hastanelerin bu amaca ulaşmada ve topluma ve hastalara karşı sorumluluklarını yerine getirmede finansal yönetimin önemi büyüktür. Bu çalışmanın amacı hastanelerde finansal yönetim faaliyetlerini literatür bilgilerine dayandırarak açıklamak ve kamu hastanelerinin finansal yönetim faaliyetlerini, mevcut uygulamalardan kaynaklanan finansal yönetim sorunlarını ve önem derecelerini ortaya koyarak bu sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmektir. Bu amaçla, öncelikle Ankara'da ki Sağlık Bakanlığı, Üniversite ve Sosyal Sigortalar Kurumu Hastaneleri'nde ilgili mevzuat ve görüşmeler ile bu hastanelerinin finansal yönetim faaliyetleri belirlenmiştir. Daha sonrada uygulanan anket ile finansal yönetim sorunları ve önem dereceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda araştırma yapılan hastanelerde finansal planlama, bütçeleme, finansal örgütlenme, finansal kararlara katılım, finansal faaliyetlerin yürütülmesi, finansal eğitim ve finansal denetim alanlarında sorunlar ve bu sorunların önem dereceleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of hospitals is to provide health services to the community at highest quality and lowest cost. In achieving this objective and performing its responsibilities to the community and patients, financial management is considerably important in hospitals. The aim of this study is to explain the financial management activities in hospitals in conceptual framework, to analyze financial management activities, to find financial management problems arising from current practices and their degree of importance in Public Hospitals and then to propose for the solutions of these problems. For this purpose the Ministry of Health, University and Social Security Organizations' hospitals in Ankara were chosen as a research area. By examining the related laws and conducting interviews with professionals in these hospitals, the financial management activities were determined. After then the financial management problems and their degree of importance were tried to determined by using a questionnaire designed for this aim. As a.result of the evaluation of this questionnaire, the problems of financial planning, budgeting, financial organizing, participation in financial decision, operation of financial activities, financial education and control and their degree of importance were found.