Üniversite öğrencilerinin cinsel konular hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
A Research of university students' knowledge, attitude and behavior about the sexual subjects
- Tez No: 40179
- Danışmanlar: PROF.DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
) Bu çalışmanın amacı, 18-25 yaş adölesan cinsel davranış, bilgi ve tutumlarının gelişimini anlamaktır. Bu survey Hacettepe Üniversitesi 'nden 902 öğrenciyi içine almaktadır. Subjelerin %65.6 sı kız ve %64.7 si erkeklerden oluşmaktadır.Aynı üniversitenin 26 farklı bölümlünden öğrenciler kaydedilmiştir.Datalar araştırmacı tarafından geliştirilerek dağıtılan soru anketlerinden toplanmıştır. Data kızların % 81,2 nin ve erkeklerin % 81,6 nm kız ve erkek arkadaşa sahip olduğunu, erkek subjelerin ( %64,7) kız subjelerden ( % 25,1) daha fazla seksüel olarak aktif olduklarını, cinsellikle ilgili ilk bilgileri arkadaşlardan aldıklarını göstermekteydiHer iki cinsiyet de bir partnerlerinin olmasını ve evlilik öncesi birlikte yaşamayı istedikleri görüşünde hemfikirdirler.Bununla birlikte pratikte^T^öplümun evliliğe karşı olan kesin geleneksel tutumlarının baskısı altında kalmaktaydılar. Çalışma, cinselliğin üniversite öğrencilerinde bile,toplumdaki en genel problemlerden birisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The scope of this study is to understand the development of J 8-25 year old adolescent's sexual knowledge, behavior and attitudes. 902 students from Hacettepe University were involved in this survey 65.6 % of the subjects consisted of females and 64.7 % consisited of males. The students were registered from 26 different departments of the same University. The data were collected by distrabiting the questionnaire which was developed ^rtheTEsearcber. ^ The data indicated that 81.2% of females and 81.6 % of males have boy or girl friends. Male subjects (64.7 %) were sexually more active than the females ( 25.1%). The initial knowledge of sexuallity was taken from friends.Both sexes were agree with the idea mat they want to have partners and live together before marriage.İn practice, however, they were under the pressure of certain traditional attitudes of the society towards marriage. The study suggests that, in the case of university students ; sexuality is one of most common problems in the society.