The influence of the Kurdish question on Turkish foreign policy
  1. Tez No: 401805
  2. Yazar: ALİCAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. JACK SPENCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Türkiye'nin güvenlik söylemi zaman içerisinde ne kadar değişirse değişsin, Kürt sorunu sebebiyle karşı karşıya olduğu meydan okuma kalıcı olduğunu göstermiştir. Dahası, Türkiye'nin aktif ve cüretkar bir dış politika uygulayabilmesi için kendi arka bahçesindeki Kürt sorununu çözmesi gerektiği de açıkça belli olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı Kürt sorununun Türk dış siyaseti üzerindeki kısa ve uzun vadedeki etkilerini ortaya koymaktır. Tezin ana argümanı Kürt sorununun Türk dış siyaseti üzerinde aralıklarla muazzam bir etkide bulunduğunu ve çoğu zaman dış politikanın yürütülmesinde bir mesuliyet haline geldiği gerçeğinden hareket etmektedir. Gerçekten de, zamanla uluslararası bir boyut kazanan ve Türkiye'nin ''büyük zaafı'' olarak tarif edilebilecek olan bu sorun, Türkiye'nin hem içeride hem dışarıda vahim sorunlarla yüzleşmesine sebep olmuştur. Bundan dolayı, Türkiye'nin düzen kurucu ve istikrar sağlayıcı bir ülke rolünü üstlenmesi için Kürt sorununu öncelikle kendi iç meselesi olarak çözmesi elzemdir. Mevcut durum devam ettiği sürece Kürt sorunu Türkiye için her zaman potansiyel bir tehlike arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Regardless of Turkey's changing security discourses, the challenge of Kurdish question proved to be perennial. Moreover, it has become apparent that if Turkish foreign policy ambitions to be realized, Turkey must first come to terms with the Kurdish question in its own backyard. The rationale of this paper is to reveal the immediate as well as distant ramifications of Turkey's Kurdish question on her foreign policy. The overriding argument of this paper operates on the assertion that Kurdish question has had a profound impact on Turkey's external position in the world and has been a serious liability in the conduct of foreign policy. Indeed, the Kurdish question has been Turkey's 'Achilles' heel' and has caused to exacerbate Turkey's internal weaknesses in many occasions. Therefore it is vital for Turkey to come to terms with her domestic Kurdish problem to assume the role of a stabilizing power in the region. As long as the Kurdish question remains to be unresolved, it will risk a potential exposure for Turkey.