Metronidazol'ün elektroanalitik bir yöntem ile çeşitli ortamlarda analizi
The Analysis of Metronidazol in various media by an electroanalytical method
- Tez No: 40191
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
64 - ÖZET Bu araştırmada, Metronidazol'Un elektroanalitik bir yöntem olan Diferansiyel Puis Polarograf isi ile analizi yapılmıştır. pH:10.0 Britton-Rabinson tamponu destek elek trolit olarak seçilmiş, statik damlayan cıva elektrodu Üzerinde gümüs/gümüs klorür referans elektroduna karsı -0.82 Volt 'da nitro grubuna ait polarogramlar üzerinden hesaplama yapılmıştır. Saf etken madde ile geliştirilen analiz yöntemi piyasada bulunan ve Metronidazol içeren 5 değişik mlistahzara da uygulanmıştır. Müstahzarların, farmakopede kayıtlı olan spektrofotometrik yöntemle de analizi yapılmış ve bu iki yöntemin sonuçları karşılaştırılmıştır. Metronidazol etken maddesinin saflığı İR ve UV spektrumları ile kontrol edilmiştir. Geliştirilen yöntemin istatiksel değerlendirmesi yapılmıştır. 0.1-100 ppm arasında r=0.9965 ve r2 =0.9930 değeri ile analiz yapılabilmektedir. Bu yöntemin düşük miktarlara uygulanabilmesi nedeniyle biyolojik materyallere de uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 65 - SUMMARY In this study Metronidazole was analysed with Differential Pulse Polarography which is an electroanalytic method. A pH 10.0 Britton-Rabinson buffer was chosen as a supporting electrolyte. The calculation was done from the reduction curves of the nitro functional group at -0.82 volts. A static dropping mercury electrode, against Ag*/AgCl reference electrode was used. The method of analysis which was developed with the pure active substance, was also applied to 5 different Metronidazole commertial preperations. The Pharmacopeial spectrophotometry method of the preperations was also carried out and the results of both methods were compared. The purity of Metronidazole was controlled with IR ve UV spectra. The statistical evaluation of the developed method was done. The analysis could be done in the range of 0.1-100 ppm with r=0.9965 and r2 =0.9930 values. This method can be carried out with low concentrations, for this reason, it can be applicable to biological materials.