Albino farelerde metronidazol'ün hepatotoksik ve nefrotoksik etkileri
Hepatotoxic and nephrotoxic effects of metronidazole on albino mice
  1. Tez No: 919959
  2. Yazar: TUANA RANA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Metronidazol (Mtz), gastrointestinal enfeksiyonlarda ve multiorgan sistemlerinde anaerobik bakterilere ve protozoalara karşı kullanılan bir antibiyotiktir. Bu çalışmada metronidazolün albino farelerde karaciğer ve böbrek dokuları üzerine toksik etkileri organ ağırlığı, serum parametreleri ve histopatolojik incelemeler ile araştırılmıştır. Çalışmada 20-25 g ağırlığındaki 24 erkek İsviçre albino fare (Balb/c) kullanılmış, her bir grupta 6 denek olmak üzere bir kontrol ve üç uygulama grubu oluşturulmuştur. Farelere oral gavaj yoluyla 125 mg/kg, 250 mg/kg ve 500 mg/kg dozlarında Mtz verilmiş, kontrol grubu deneklere Mtz uygulanmamıştır. Her gruptaki fareler 14. gün sonunda anestezi altında sakrifiye edilmiş, kan ve doku örnekleri toplanmıştır. Mtz uygulaması karaciğer ve böbrek ağırlıklarında artışa, vücut ağırlığında azalmaya neden olmuştur. En belirgin değişimler 500 mg/kg Mtz uygulanan grupta gözlenmiş ve bu grupta karaciğer organ ağırlığı %57,9, böbrek ağırlığı %37,3 artmış, vücut ağırlığı ise %26,7 azalmıştır. Mtz uygulamasının hepatotoksik etkilerinin tespitinde karaciğer markır enzimleri olan alanin transaminaz ve aspartrat transaminaz düzeyleri ölçülmüş, 500 mg/kg Mtz uygulanan grupta kontrole kıyasla alanin transaminaz düzeyi %41, aspartat transaminaz düzeyi ise %21,3 artmıştır. Bu enzimlerdeki değişimler karaciğer hasarına işaret etmektedir ve histopatolojik incelemeler de bu hasarı desteklemektedir. Karaciğer dokusunda inflamasyon ve fibrozis, konjesyon, giant hücre, apoptoz ve nekroz gibi patolojik bulgulara rastlanmıştır. Böbrek hasarına işaret eden kan üre azotu ve kreatinin düzeylerinde de artışlar gözlenmiştir. 250 mg/kg ve 500 mg/kg Mtz uygulanan gruplarda kan üre azotu düzeyi sırasıyla %16,7 ve %25,8 artmıştır. Kreatinin düzeylerindeki artış ise %13-%19,2 aralığında seyretmiştir. Böbrek markırlarında tespit edilen bu anormallikler inflamasyon, glomerular hipertrofi, hiyalin kast, kristal birikimi, nekroz ve tübüler dilatasyon gibi histopatolojik bulgularla da desteklenmiştir. Sonuç olarak çeşitli enfeksiyonlarda tedavi amaçlı kullanılan Mtz albino farelerde önemli toksik etkilere neden olmaktadır. Bu yan etkiler organizmanın yaş, cinsiyet ve mevcut kronik hastalıklara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir ve enfeksiyonu kontrol ederken daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımının sınırlandırılması, kullanımın zorunlu olduğu durumlarda ise toksik etkinin gözlenmediği dozların tercih edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Metronidazole (Mtz) is an antibiotic used against anaerobic bacteria and protozoa in gastrointestinal infections and multiorgan systems. In this study, the toxic effects of metronidazole on liver and kidney tissues in albino mice were investigated by organ weight, serum parameters and histopathological examinations. In the study, 24 male Swiss albino mice (Balb/c) weighing 20-25 g were used, and one control and three treatment groups were formed, each consisting of 6 subjects. Mtz was administered to the mice via oral gavage at doses of 125 mg/kg, 250 mg/kg and 500 mg/kg, and no Mtz was administered to the control group. The mice in each group were sacrificed under anesthesia at the end of the 14th day, and blood and tissue samples were collected. Mtz administration caused an increase in liver and kidney weights and a decrease in body weight. The most significant changes were observed in the group administered 500 mg/kg Mtz, where liver organ weight increased by 57,9%, kidney weight increased by 37,3%, and body weight decreased by 26,7%. In order to determine the hepatotoxic effects of Mtz application, the liver marker enzymes alanine transaminase and aspartate transaminase levels were measured, and in the 500 mg/kg Mtz group, alanine transaminase level increased by 41% and aspartate transaminase level increased by 21,3% compared to the control. Changes in these enzymes indicate liver damage and histopathological examinations also support this damage. Pathological findings such as inflammation and fibrosis, congestion, giant cells, apoptosis and necrosis were observed in the liver tissue. Increases were also observed in blood urea nitrogen and creatinine levels indicating kidney damage. Blood urea nitrogen levels increased by 16,7% and 25,8% in the 250 mg/kg and 500 mg/kg Mtz groups, respectively. The increase in creatinine levels ranged from 13% to 19,2%. These abnormalities detected in kidney markers were also supported by histopathological findings such as inflammation, glomerular hypertrophy, hyaline cast, crystal accumulation, necrosis and tubular dilatation. As a result, Mtz used for the treatment of various infections causes significant toxic effects in albino mice. Side effects of antibiotics may vary depending on the age, gender and existing chronic diseases of the organism and may cause more serious disorders while controlling the infection. Therefore, it is necessary to limit the use of antibiotics and, in cases where use is necessary, to prefer doses that do not cause toxic effects.