Costume culture: A traveling exhibition system for the Costume Museum of Canada
  1. Tez No: 401946
  2. Yazar: DENİZ ÖZGE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. LYYN CHALMERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Manitoba
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Kanada Kostüm Müzesi (CMC) Kanada' da kendi türündeki müzelerin ilkini oluşturmaktadır. Müze, Kanada giyim ve tekstil eserlerinin bir araya getirildiği, muhataza edildiği, ve sergilendiği kapsamlı bir kaynak olarak çalışmaktadır. Gezici sergiler geniş bir kitleye eserlerin sergilenmesi bakımından Kostüm Müzesi (CMC) için önem teşkil etmektedir. Fakat müzenin finansal kaynaklarının sınırlılığı, Kostüm Müzesi (CMC)' nin gezici müzeyi tinanse etmesine sınırlama getirmiştir. Bu tez Kostüm Müzesi (CMC)' nin gezici sergisini sahneleyebilmesi için gerekli bir yapı isteğini, Gezici Sergi Sistemi (TES) ni tasarlayarak ele almaktadır. Ayrıca, kültürel iletişim, anlatıbılim, ve mizansen konseptleri de araştırılmiştır.Gezici Sergi Sistemi (TES) ile Kostüm Müzesi (CMC)' nin kapsamlı giyim ve aksesuar kolleksiyonu uygun maliyetli ve sürdürülebilir tasarımıyla Kanada' nin kültürel eğitimine destek olacaktır. Gezici Sergi Sistemi (TES) mevcut bina ve mekanlarda kurulabilen bir sergi sistemidir. Bu proje Kostüm Müzesi (CMC)' ne gelir sağlama ve Kanada moda kültürü ile tarihinin yerel ve ulusal yayılımına olanak sağlayamayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Costume Museum of Canada (CMC) is the first of its kind in Canada. İt vvorks as a comprehensive repository where Canadian clothing and textile artifacts are collected, preserved, and presented. Traveling exhibits are important to the CMC to present the collection to a wider audience; hovvever, the CMC's financial limitations restrict how they can support traveling exhibitions. This practicum project addresses the desire of the museum for a facility to stage traveling exhibits by the design of a Traveling Exhibition System (TES) for the CMC. The practicum explores the concepts of cultural communication, narratology and mise-en-scene. İt will facilitate Canadian cultural education through the exhibition of CMC's vast collection of costumes and related accessories in a cost effective and sustainable manner. TES wıll be an exhibit system that can be set up vvithin existing buildings and spaces. The project offers the possibility for the CMC to generate revenue and to facilitate dissemination of Canadian fashıon culture and history regionally and nationally.