Farklı göğüs hastalıklarında C-reaktif protein ve nötrofil lenfosit oranı korelasyonu araştırması
C-reactive protein and neutrophyl lymphocyte ratio correlation research in different chest diseases
- Tez No: 634039
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş-amaç: Hastaneye yatan farklı göğüs hastalıklarından enfeksiyon ve inflamasyon varlığında C reaktif protein (CRP) farklı miktarlarda yükselir. Nötrofil lenfosit oranları (NLO) farklı göğüs hastalıklarında CRP ile karşılaştırıldığında hangi göğüs hastalıklarında benzer tavır sergilediği konusunda araştırmalar sınırlıdır. Çalışmamızda farklı göğüs hastalıklarında CRP ve NLO arasındaki ilişki araştırıldı. Yöntem: Geriye dönük gözlemsel kesitsel çalışma, dal göğüs eğitim araştırma hastanesinde yapıldı. 2018 yılında hastane yatış günü hemogram değerleri olan hastalar çalışmaya alındı. Palyatif hastalar, immun supreseler, hematolojik maligniteler, allerjik astım hastaları, CRP bakılmamış hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastane bilgi yönetim sisteminden, hemogram değerleri, bakılmış biyokimya değerleri, demografik özellikleri, sistem kaydı olan ek hastalıkları, hastane mortaliteleri kayıt edildi. Hastalık grupları; kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH), bronşektazi, bronşit, astım, kalp yetmezliği, pnömoni, pulmoner emboli, akciğer kanseri, hemoptizi, tüberküloz, diğer organ maligniteleri, plörezisi olan kalp yetmezliği, kronik solunum yetmezliği olarak belirlendi. Hemogram değerlerinde NLO ve Platelet/ortalama platelet hacmi hesapladı. CRP ve NLO değerleri hastalık gruplarında korelasyon analizi yapıldı. Mortalite gelişen hastalarda CRP, NLO ve PLT/MPV etkisi lojistik regresyon analizi ile bakıldı. Bulgular: Çalışma dönemi, hasta kabul kriterlerini karşılayan 6493 hasta çalışmaya alındı. Hasta gruplarında; pnömoni %29.9, KOAH %25.8, akciğer kanseri %8.9 ile ilk üç sıradaki hastalıklar idi. Tüm hastaların CRP değeri ortanca (%25-%75) 17.2 (6.0-48.9)mg/dL, NLO 4.17 (2.59-7.78) idi. CRP ve NLO korelasyonun KOAH eozinofilik alevlenmede r=0.344 (
Özet (Çeviri)
Background: C reactive protein (CRP) rises in different amounts in the presence of infection and inflammation in hospitalized chest diseases. Studies are limited on neutrophil lymphocyte ratios (NLO) in which chest diseases have a similar attitude when compared to CRP in different chest diseases. In our study, the relationship between CRP and NLO in different chest diseases was investigated. Methods: A retrospective observational cross-sectional study was performed in a chest training research hospital. Patients with hemogram values on hospitalization day in 2018 were included in the study. Palliative patients, patients with immune suppressive conditions, hematological malignancies, allergic asthma patients, patients without CRP were excluded from the study. Hemogram values, biochemistry values, demographic characteristics, comorbid diseases and hospital mortality were recorded from hospital electronic system. Disease groups were identified as chronic obstructive pulmonary disease (COPD), bronchiectasis, bronchitis, asthma, pneumonia, pulmonary embolism, heart failure, lung cancer, hemoptysis, tuberculosis, other organ malignancies, pleurisy heart failure, chronic respiratory failure. NLO and Platelet / mean platelet volume were calculated from hemogram values. Correlation analysis was performed in disease groups of CRP and NLO values. In patients who developed mortality, CRP, NLO and PLT / MPV effects were evaluated by logistic regression analysis. Results: 6493 patients who met the study admission criteria for the study period were included in the study. In the patient groups, pneumonia was 29.9%, COPD 25.8%, lung cancer 8.9% were first three diseases. The median CRP value (25% -75%) was 17.2 (6.0-48.9) mg / dL, NLO was 4.17 (2.59-7.78). CRP and NLO correlation was r = 0.344 (