Ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri üzerine alan araştırması
- Tez No: 402236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, okuma alanında 7. sınıf öğrencilerinin okuma ve okuduğunu anlama düzeylerini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılın ilk yarıyılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Girne bölgesinde bulunan Anafartalar Lisesi, Oğuz Veli Ortaokulu ve Girne Amerikan Koleji'nin 7. sınıflarında öğrenim gören altmış sekiz öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan çalışmanın uygulaması dört haftada tamamlanmıştır. Araştırma verileri, okuma metinleri ve okuduğunu anlama testleri ile toplanmıştır. Veri toplama araçları ilk önce kontrol grubuna ardından da deney grubuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri frekans ve yüzdelik oranlar esas alınarak değerlendirilmiştir. Bulguların yorumlanmasında öğrencilerin metinlerden elde edeceği kazanımlar dikkate alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda KKTC'nde öğrenin gören 7. sınıf öğrencilerinin okuma ve okuduğunu anlama düzeylerinin orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Okuma-anlama, okuduğunu anlama, okuma eğitimi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate reading and reading comprehension skills of 7th grade students. The group of students that were evaluated were sixty eight students that study 7th grade at Anafartalar High school, Oğuz Veli Middle school and Girne Amerikan Collage in the Turkish Republic of Northern Cyprus in the first half of the 2014-2015 school years. İt took four weeks to complete the research. İt was compiled with research data, reading materials and comprehension tests. The tools used to collect the data were first used on the control group then after on the test group. The data collected were analysed and evaluated with the frequency and percentage wise. The findings. Were evaluated according to what the students could gain from the texts. The research shows that the reading and comprehension skills of 7th graders in TRNC are average. KEY WORDS: Reading-understanding, comprehension, reading skill.