Thermal and economic feasibility of trombe wall utilization in a model building
  1. Tez No: 402253
  2. Yazar: RAHELEH NOWZARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ATİKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günlük güneş radyasyon (güneşlenme) müddetinin, ısıl depolama duvarı, Trombe-duvarı'nın performansını önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Kıbrıs'ın hava koşullarının Trombe-duvarı'nın ısıtma amaçlı kullanılması için ideal olduğuna inanılmasına rağmen böyle bir uygulamamın yapıldığına hiç tanık olunmadı. Bu çalışmanın amacı, bir Trombe-duvarı ve doğrudan enerji kazanımı olan bir pencere ile donatılmış bir binanın Kış mevsimine ait sıcaklık davranışlarını incelemektir. Bu amaca erişmek için TRNSYS (Transient System Simulation – Geçici Sistem Simulasyonu) yazılımı, toplam 120 m2 döşeme alanı bulunan varsayılı bir binayı modellemek için kullanılmıştır. Binanın zemin katında, güney cephesine bakan bir Trombe duvarı ile birinci katında, güneye açılan doğrudan güneş enerjisi kazanımı sağlayabilen bir pencere kullanılmıştır. Binanın Kıbrıs'ta konuşlandırıldığı varsayılmış ve Larnaka hava koşulları dikkate alınmıştır. Simulasyon sonuçları, 60 m2'lik zemin kat bölgesi ısıtma talebinin %95'inin 15 m2'lik Trombe-duvarı ile karşılanabileceğini göstermektedir. Bina'nın 5 cm kalınlığında ekstrüde polistren levha ile yalıtılması halinde, ısı konforunun yaklaşık %17 daha iyi olacağı da doğrulanmıştır. 15 m2'lik ısıtma alanına sahip Trombe-duvarı ile oda sıcaklıkları en soğuk günlerde dahi 19 ile 21.5°C arasında kolaylıkla korunabildiği gözlemlenmiştir. Öte yandan birinci katta sıcaklık 17.3 ile 20.5°C arasında değişim göstermiştir. Yaşam döngüsü maliyet analizleri, 15 m2'lik bir ısıl duvarın, 3-kW'lık bacalı bir gaz sobası ile kıyaslandığında, ekonomik olurluğunun bulunduğunu göstermektedir. Bu hesaplarda Tasarrufun Yatırıma Oranı (TYO) 2.3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The duration of solar radiation during the day time plays an important role in the performance of thermal storage walls (i.e. Trombe walls). Cyprus weather conditions are believed to be ideal for the application of Trombe wall for heating purposes in buildings, but to the present knowledge no such application is presently available. The objective of this study is to investigate the temperature behavior of a building integrated with a thermal storage wall and a window for direct solar gain for supplying heat in winter. This is achieved by modeling and simulation with the TRNSYS (Transient System Simulation) program. A hypothetical two story building with a total floor area of 120 m2 has been modeled with the program. A Trombe wall is used on the south façade of the ground floor. Additionally a direct gain window of area 6.5 m2 is placed on the south façade of the First floor. The hourly indoor temperature variations on the ground floor are compared with that of the First floor. It is assumed that the model building is located in Cyprus and Larnaca climatic conditions are used for simulation. The results of the simulation show that approximately 95% of the total heating demand of the 60m2-zone can be met by a vented Trombe wall of area 15m2. It is verified that thermally insulating the building with 5cm-thick extruded polystyrene improves the thermal comfort by approximately 17%. It is observed that with a Trombe wall of area 15m2, the room air temperature can be easily maintained in the range between 19 and 21.5 °C, whereas the temperature on the First floor fluctuates between 17.3 and 20.5 °C during the coldest days of winter while the outside temperature ranges between 4 and 14°C. The Life Cycle Cost (LCC) analysis indicates that constructing a 15m2 Thermal storage wall in Cyprus is economically feasible compared to installing a 3-kW gas heater, as the saving-to-investment ratio is found to be 2.3.