Gebeliğin indüklediği hipertansiyonlu gebelerde osteoporoz ve kemik metabolizmasına ait biokimyasal parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 40227
  2. Yazar: LEVENT DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Atatürk Üniversitesi Kadın Hast. ve Doğum A.B.D.da 22.5.1994 - 7.11.1994 tarihleri arasında PIH nedeniyle yatan 20 hastada kemik dansitesi ve kemik metabolizmasına ait biokimyasal parametrelere bakılarak normal gebelerle karşılaştırıldı. Hastaların günlük kalsiyum alımları tespit edilerek kemik metabolizmasına etkileri incelendi. Hastalarımızda serum Ca, P, Mg seviyeleri incelendi, idrarla atılan kalsiyum değerleri bulunarak, idrar kreatinine oranlandı. Çalışma gruplarında kemik dansitesi QCT ile değerlendirildi. PIH'lu gebeler preaklampsi (n=14), eklampsi (n=6) olarak ikiye ayrıldı. PIH'lu gebelerde serum Ca seviyeleri kontrol grubuna (n = 20) göre çok önemli derecede düşüş gösterdi. Fosfor seviyelerinde eklampsi grubunda diğer gruplara göre önemli derecede düşüş gözlenirken, mg seviyelerinde eklampsi ve preeklampsi grubunda kontrol grubuna göre önemli bir azalma görüldü. 24 saatlik idrar örneğinde idrar kalsiyum ekskresyonu eklampsi ve preeklampsi grubunda, kontrol grubuna göre çok önemli bir düşme gözlendi. İdrar Ca/cr oranı ise PIH'lu gebelerde kontrol grubuna göre düşüş gösterirken, aradaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu. PIH grubunda dietle günlük kalsiyum alımı, kontrol grubuna göre önemli derecede düşük idi. Kemik dansitesi tüm gruplarda normal sınırlar içerisinde tespit edilmiş olup, gruplar arası fark önemsizdi. Normal gebelikte ve PIH'lu gebelerde kemik dansitesinin oldukça iyi korunduğu kanısına varıldı. Bakılan parametrelerin yaş ve parite değişkenine göre incelenmesinde, yaşın ve paritenin hiçbir parametreyi değiştirecek önemi olmadığı izlendi. Çalışmamızda kemik dansitesinin PIH'la komplike gebeliklerde ve normal gebelilerde normal sınırlar içinde kaldığını, kemik metabolizmasında görülen değişikliklere bakılarak beklenen osteopenik değişikliklerin olmadığını saptadık. Gebelikte osteoporozun nadir bir klinik antite olduğunu gözönüne alırsak, PIHlu gebelerde osteoporozun gerçek insidansinin saptanabilmesi için geniş serilerde çalışma yapılması gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
We compared the differences of bone density and parameters of bone metabolism in patients with PIH and uncomplicated pregnancies in the department of Obstetrics and Gynecology, the School of Medicine, Atatürk University, in the dates between 22nd of May and 11th of November, 1994. Of 40 patients twenty patients with PIH were divided into two subgroups, preeclamptic group (n = 14) and eclamptic group (n = 6) and the other 20 patients were in the control group. Serum levels of calcium, phosphorus, and magnesium, and daily urinary calcium excretion, urinary calcium/creatinin ratio and calcium levels of bone were obtained from all patients. Bone densitometric studies were performed on all groups by Quantitaive Computerised Tomography. Dieatary calcium intake per day was obtained from all patients. In patients with PIH, serum calcium, magnesium, daily urinary calcium excretion were decreased significantly compared with the control group. Similar results were observed in urinary Ca/Cr. ratio between two groups, but differences were not statistically significant. Serum phosphorus levels in eclamptic group were reduced significantly than the others. Dietary calcium intake was lower in patients with PIH than the control's. Bone densities of all groups were in normal limits and differences were not statistically significant. Age and parity had no effect on all parameters. In our study, we observed that bone density was in normal limits in all group. Despite of the changes in bone metabolism parameters, bone densities showed no osteopenia unexpectedly and were quite well protected in PIH and normal pregnancy. Since the idiopathic osteoporosis of pregnancy is a rare clinic entity, studies should be performed on large series to determine of real incidence of osteoporosis in patients with PIH.