Hipertansiyonun çeşitli klinik durumlarla olan beraberliğinde angiotensin converting enzyme (ACE) aktivitesi ve divalan katyon statüsünün değerlendirilmesi
Evaluation of angiotensin converting enzyme (ACE) activity and divalent cation status in varios diseases associatited with hypertansion
  1. Tez No: 59625
  2. Yazar: ÖZLEM BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
6. ÖZET Bugüne kadar yapılmış çalışmalarda, ACE düzeyinin farklı hastalıklarda değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamızda, çeşitli hastalıklarla birarada görülen hipertansiyonun Angiotensin Converting Enzyme ve divalan katyonlardan olan Ca, Mg, Zn ile Na ve K düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Farklı etyolojilere bağlı hipertansiyon gruplarından; esansiyel, diabetik gebeliğin indüklediği hipertansiyonlu olgular çalışma kapsamına alındı. Plazma ACE akitvitesi, esansiyel hipertansiyon, diabet +hipertansiyon, gebeliğin indüklediği hipertansiyonlu gruplarda kendilerine özgü oluşturulan kontrol gruplarıyla kıyaslandıklarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0.05). Na düzeylerinde, diabet+hipertansiyon ve gebeliğin indüklediği hipertansiyon olgularında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artışlar bulunurken (p0.05). K düzeyleri ise, diabet+hipertansiyon ve gebeliğin indüklediği hipertansiyonda istatistiksel olarak kendi kontrol gruplarına oranla ileri düzeyde düşük bulunurken (p0.05). 83Plazma ve eritrosit Zn düzeyleri diabet+hipertansiyonlu vakalarda, diabetiklere oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0.05). Plazma Zn düzeyleri incelendiğinde, gebeliğin indüklediği hipertansiyonda, sağlıklı gebelere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalmalar kaydedilirken (p0.05). Çalışmamızda sonuç olarak ACE'nin ve Na'un hipertansiyonla ilişkili olarak arttıkları; Mg, T.Ca ve K'unsa azaldıkları saptandı. Zn konsantrasyonlarının ise esansiyel hipertansiyon dışındaki diğer gruplarda azaldıkları gözlendi. 84
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The aim of this study was the investigate, the effect of hypertension on ACE, Na and K, divalent cations such as Ca, Mg, Zn in different groups with various diseases.The patients with essential, gestational and diabetic hypertension were included in to the study. Mean plasma ACE activities were found to be significantly higher in essential, diabetic and gestational hypertension groups (p0.05) While Na levels were found to be significantly higher in diabetic and gestational hypertensive groups as compared to control groups, there was not a significant difference between control group and the patients with essential hypertension. As far as K levels are concerned, the concentrations in diabetic and gestational hypertensive patients were significantly lower than those of control groups (p0.05). Mean plasma and red blood cell Zn levels were significantly lower in patients with diabetic hypertension than diabetics (p0.05) Significant decreases were observed in plasma Zn levels in gestation induced hypertension but there was not such a difference between the pregnant women and the control group. In conclusion, this study has shown mat, ACE, Na levels increase, and Mg, T.Ca and K levels decrease in groups associated with hypertension. Zn concentrations decrease in hypertensive patients except those with essential hypertension. 86