H.1281/ M.1865 yılına ait Kıbrıs Mutasarrıflığına gönderilen sarf mahalline dair Emirname Ceridesi-II
- Tez No: 402305
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB DERZİNEVESİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arşivcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti/Gime Millî Arşivinde bulunan dokuz numaralı ve hicri 1281 yılına ait“mutasarrıflık”ile ilgili tezimizin birinci bölümü; konusu, amacı, problem durumu, önem ve yöntemini içermektedir. ikinci bölümde, kuramsal çerçeve ele alınmış, Osmanlı Devletinde mutasarrıflık ve tarihi gelişimi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. O dönemde Kıbrıs Mutasarrıflığı görevinde bulunan bazı şahıslar şunlardır: Mutasarrıf Halİt Paşa Mutasarrıf Tayyip Paşa Mutasarrıf Hayrullah Paşa Üçüncü bölümde ise, KKTC Mtlli Arşivinde bulunan dokuz nolu 'MUTASARRIFLIK CERİDESÎ'nin günümüz Tiirkçesine aktarımı bulunmaktadır. Çevirisini yapmaya çalıştığımız bu belgeler; askeri, idari, eğitim, yol, su ve baraj yapımı gibi konularda merkezden Kıbrıs Mutasarrıflığına gönderilen mali emirnamelerden oluşmaktadır. Son bölümde ise çalışmamızın sonuç ve değerlendirme kısmı yer almaktadır. Anahtar Kelime: Mutasarrıflık
Özet (Çeviri)
The first chapter of the current dİssertation, which is related to the govemorship of year 1281 according to the Islamic Caîendar, whıch İs at the Kyrenia National Archives of Turkish Republich of Northern Cyprus (Govemorship News Buİletin Number 9) includes aim of the study, problem statement, importance of the study and method. Second chapter of the dİssertation covers the literatüre review of the study, which gives detalied informatİon about the govemorship and its historical development at the Ottoman Empire, Some people who worked as governors at those tİmes werw: Govemor Halit Pasha Govemor Tayyip Pasha Govemor Hayrullah Pasha Third chapter of the dİssertation İncîudes transfer of the Govemorship News Buİletin, Number 9 (Mutasarrıflık Ceridesi) into contemporary Turkish, which can be found at the Kyrenia National Archives. The transcribed news bulletins include financial ordinance sent to Cyprus Govemorship by Istanbulas the managerial center of the Ottoman Empire in relatİon to miiîtary, administratîve, educatİonal issues and issues on road, water and dam construction. In the last sectİon the results of our study and evaluation portion is located, Key Word: Govemorship.