Tedaviye rezistan menometrorajilerde endometriumun triklor asetik asit ile kimyasal ablasyon (3. seri)
- Tez No: 69458
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Mayıs 1996- Haziran 1997 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na disfonksiyonel uterin kanama (DÜK) yakınmasıyla başvuran 27-52 (ört. 41.4± 5.8) yaşları arasında olan 90 gönüllü hastada gerçekleştirildi. Hastalar anamnez, fizik ve jinekolojik muayene ve hemogram, ürogram, serum demiri, ferritin, tiroid, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, koagülasyon testleri ile değerlendirildi. Servikal smear, endometrial biyopsi alındı; vajinal prob ile pelvik ultrasonografi (USG), histeroskopi rutin olarak yapıldı. İlk başvurularında hastalara ablasyon öncesi, vajinal prob ile pelvik USG yapılarak endometrial kalınlık ölçüldü. 90 hasta rastgele seçilerek sayıca eşit üç gruba ayrıldı, l.grup ablasyon öncesi küretaj uygulanan, II. grup ablasyon öncesi danazol verilen, III. grup ise ablasyon ile aynı gün ve 28. günde goserelin asetat verilen hastalardan oluşturuldu. Dilatasyon ve küretajdan sonra pamuk uçlu aplikatörle endometrium yüzeyine triklor asetik asit (TCA) uygulandı. Bütün hastalar 3. ve 6. ayda tekrar değerlendirildi. Sonuçlar hastaların hikayesine göre alındı. Şayet hastalar memnun iseler ve normal yaşamlarına döndülerse müdahale başarılı olarak kabul edildi. Değişkenlerin istatistiksel analizinde paired simple t-testi, oranlar arası farklılık testi ve ortalamalar arası farklılık testi kullanıldı. S.ayda l.grup olgularının 14'ünün, 11. gruptakilerin 6 ve 111. gruptakilerin 4'ünün menstrüasyonunun normale döndüğü; S.ayda normal menstrüasyona kavuşan olgu sayısının sırasıyla 12, 16 ve 18 olduğu saptandı. S.ayda l.grupta 2, II. grupta 12, 111.grupta ise 13 olguda amenore; sırasıyla 10, 10 ve 11 olguda da hipomenore geliştiği gözlendi. Amenore gelişen olgu sayısı 6.ayda grup sırasıyla 2,4,6; hipomenore gelişen olgu sayısı ise 11, 6 ve 4 olarak kaydedilmişti. Yakınmaların düzelmesine göre; (.gruptaki olgulardaki başarı oranı S.ayda % 93.3,S.ayda % 83.3; ll.grupta 3.ayda % 86.7, S.ayda % 96.4 ve lll.grupta % 100, % 96.6 idi Sonuçta, TCA ile endometrial ablasyonun menometrorajinin tedavisinde histerektomiye gidilmeden evvel uygulanması gerekii kolay uygulanabilen, uygulama süresi kısa, hastahanede kalışı gerektirmeyen, ekonomik bir yöntem olduğu; ablasyonla beraber danazol ve özellikle de goserelin ile endometrium supresyonunun ablasyonun basan oranm.! önemli ölçüde artırdığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 90 volunteer patients between the age of 27-52 (average 41.4 ± 5.8) and who were admitted between May 1996 June 1996 to Atatürk University Medical School, Department of Obstetrics and Gynecology with complaints of dysfunctional uterine bleeding (DUB). The patients were evaluated in respect of anamnesis, findings of systemic and gynecologic examinations, results of analysis of blood and urine, levels of ferrum and ferritin in serum, thyroideai, hepatic, renal functions and coagulation tests. On all the patients, cervical smear ana endometrial biopsy were performed, and endometrium was examined by hysterescopy and ultrasound with vaginal probe. On the first admission, endometrial thickeness was measured by pelvic ultrasound in patients before endometrial ablation. Patients were randomly divided into three groups comprising of 30 patients with DUB in each one. First group was formed by the patients undergone to curettage before ablation, second group was made up of the patients who were administered danazol, and the patients in the third group were selected from the cases who are given goserelin acetate on the same day and 28 days after endometrial ablation. Endometrial ablation was performed with cotton swab imbibed 95 % trichlor acetic acide (TCA) following cervical dilatation and endometrial curettage. All of the patients were examined in 3 and 6 months after first application. Results were evaluated according to theV statement of the patients. In the case that they were pleased and returned to their normal life, the management was considered to be successful. In the sixth month of the therapy, success rate was obtained 83 % in first group, 92.3 % in second group and 96.6 % in the third group. The highest success rate obtained in third group initiated that endometrial supression could be acquired more effectively when the patients were administrated goserelin acetate. Length of uterin cavity was decreased from 8.5 cm to 8.3 in the first group, from 8.3 cm to 7.5 cm in the second, and from 8.5 cm to 6.8 cm in the third group. I have concluded that endometrial TCA ablation may appropriately and readily be performed as an alternative way of treatment of hysterectomy in DUB's management, requiring shorter period of time with smaller cost price and without hospitalization. The success in the rate or ablation was proved to increased by suppression of endometrium obtained by administration of danazol, especially by a gonadotropin releasing hormone analog.