Hematolojik malignitelerde tümör lizis sendromu
Tumor lysis syndrome in hematological malignancies
- Tez No: 40245
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZE T Bu çalışma kapsamına 1993-1994 yıllarında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında takip edilen toplam 30 hematolojik maligniteli hasta ve kontrol grubu olarak da sağlıklı 15 vaka alındı. Hastalardan kemoterapi öncesi ve kemoterapiyi takiben 4 gün süreyle kan numunesi alındı ve bu numunelerde serum kreatinin, fosfat, potasyum, kalsiyum, ürik asid, BUN, LDH seviyeleri tayin edildi. Kemoterapi öncesi ve sonrasında ortaya çıkan metabolik komplikasyonlar ve parametreler arasındaki ilişki incelenerek laboratuvar tümör lizis sendromu ve klinik tümör lizis sendromu oranı belirlendi. Laboratuvar tümör lizis sendromu hastaların %40 'ında tesbit edildi. Klinik tümör lizis sendromu ise hastaların hiçbirinde tesbit edilmedi. Hiperürisemi hem kemoterapi öncesi hemde kemoterapi sonrası ortaya çıkan en sık metabolik komplikasyondu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TUMOR LYSIS SYNDROME IN HEMATOLOGICAL MALIGNANCIES Thirty patients with hematological malignancy followed by Internal Medicine Department of Atatürk University Medical Faculty between 1993 and 1994, and 15 healthy control subjects were included in this study. Blood samples were collected from patients before chemotherapy and the following 4 days after chemotherapy. Serum creatinine, phosphate, potassium, calcium, uric acid, BUN and LDH levels were measured. Laboratory tumor lysis syndrome and clinical tumor lysis syndrome ratios were determined according to the metabolic complications and relations between biochemical parameters. Laboratory tumor lysis syndrome was found in 40% of patients, while clinical tumor lysis syndrome was found in no patient. The most frequent metabolic complication was found as hyperuricemia before and after chemotherapy.