Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi'nde bazı polikliniklere başvuran hastaların hizmetten yararlanmalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 40260
  2. Yazar: ZAHİDE KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Tüm Dünyada polikliniklerde sunulan hizmetlere verilen önem giderek artmaktadır. Sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların kıt olması, ilen teknolojik gelişmeler, hizmetlere ulaşılabilirliğin artması hedefleri ve maliyet-verimliliğe verilen önem bunun nedenlerinden bazılarıdır. Böylece, yatarak yapılan tedavi hizmetlerinin mümkün olduğunca ayaktan yapılması ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilerek hastanelere sadece şevkli hastaların başvurması şeklinde çözümler geliştirilmiştir. Türkiye'de hem coğrafik hem de hizmetler arasında kaynakların dengesiz dağılımı ve birinci basamak hizmet sunan yerlerin fonksiyonunu yerine getirememesi gibi nedenlerle hastane poliklinikleri aşın kalabalıktır. Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi polikliniği bu aşın kalabalık yerlerden sadece biridir. Ankara Hastanesinde dört poliklinikde, toplam 834 kişiye yapılan anket çalışması ile hizmetleri kullananlann bazı özellikleri, hastanın bu hizmeti kullanımı için harcadığı zamanlar ve bu zamanlan etkileyen faktörler, hastaneyi tercih sebebi, hastalann hastane hakkındaki görüşleri, karşılaştıklan zorluklar ve önerileri hakkındaki bilgileri ortaya koyarak hizmetler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Daha sonrada sorunlann çözümlenmesi ve hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Outpatient services have increasingly become important all over the world because of the scarcity of the resources allocated to health services, rapid technologic development, high desire on the increased accessibility to health services and cost-effectiveness efforts. Thus, the move from inpatient to outpatient services and admission of only the referred patients to hospitals by improving the primary level services has been developed as solutions to crowded outpatient departments and cost-effectiveness studies. In Turkey, outpatient departments of the hospitals are very crowded due to unequal distribution of resources in terms of both services and geography, and underutilization of health centers. The outpatient department of the Ankara Hospital, which is affiliated with the Ministry of Health, is also a crowded one. Hence the study was undertaken in the outpatient department of Ankara Hospital in order to define some characteristics of the service users, time spent by patients at the outpatient department and factors affecting the time, reasons for selecting the hospital, patient perceptions on services and problems they faced during the visit and their suggestions. Questionnaires were answered by 834 patients in four specialty areas. Finally, some suggestions toward solving the problems and improving the quality of the services have been made.