Hava kirliliği verilerinin trend analizi ile incelenmesi
  1. Tez No: 40262
  2. Yazar: KÜRŞAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VİLDAN SÜMBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 674
Özet
ÖZET Hava kirliliğinin canlılar ve Özellikle yaslı, hasta ve Çocuklar üzerinde ölüme varan ciddi tehlikeleri vardır» Meteorolojik faktörlerin günler öncesinden tahmin edildiği bilinen bir gerçektir» Bu tezin amacı, meteorolojik faktörlerle kükürtdioksit ve partiküler madde konsantrasyonları arasındaki ilişkiyi belirleyerek ridge regresyon ve stepwise yöntemleriyle modeller geliştirerek hava kirliliğini Önceden tahmin etmektir. Çalışmamızda kullanılan verilerden hava kirliliği ile ilgili ölçümler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezin J den, meteorolojik ölçümler ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü' nden alınmıştır. Hava kirliliği ve meteorolojik ölçüm verileri 1989 Ocak -Mar t ve 1989 Ekim-Aralık aylarını, yani kirliliğin sürekli gündemde bulunduğu kıs aylarını kapsamaktadır» Kükürtdioksit ve duman konsantrasyonlarını önceden tahmin etmek için Ridge Regresyon ve Stepwise Regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Modellerinin tanımlama katsayıları arasında ridge regresyonun stepwise regresyondan daha iyi katsayılara sahip olduğunu görüyoruz, özellikle ridge regresyonun partiküler madde tahminlerinde stepwise yönteminden V. 2 ile '/. 7 arasın da daha iyi olduğunu görüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of air pollution on living things is well known. Although several models for earlier estimation of meteorologic factors were developed and used effectively, there has not been any effective model for earlier estimation of air pollution. The aim of this study is to try to develop a good model for earlier estimation of air pollution using some meteorologic factors. For this purpose Ridge and Stepwise Regression methods were applied and obtained results were compared. It was seen that determination coefficients obtained from Ridge Regression is higher than those from Stepwise Regression.