Erken başlayan periodontitisli hastaların vertikal kemik içi defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ile tedavisinin klinik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 40263
  2. Yazar: PERVİN MORAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. KENAN ERATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erken Başlayan Periodontitis'li (EBP) hastaların vertikal kemik içi defektlerinin, yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği kullanılarak Gore-Tex periodontal membranla tedavisinin mümkün olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmada, 14 EBP'li hastaya diştaşı temizliği ve ağız hijyeni eğitimi verildikten sonra, gingival indeks, plak indeksi, sondlamada kanama indeksi ve cep derinliği ölçümlerinden oluşan başlangıç klinik değerlendirmesi yapıldı. Operasyona başlamadan önce, dişe serbest dişeti kenarı hizasından referans noktası olarak çentik açıldı ve tam kalınlık mukoperiosteal flep kaldırıldı. Operasyon sırasında, çentikten alveol kemik defekti tabanına ve alveol kreti tepesinden defekt tabanına olan sert doku ölçümleri yapılıp ve 20 vertikal kemik içi defektine,Gore-Tex periodontal membran uygulandı. Hastalara operasyondan sonra günde 100 mg doksisiklin verildi. Operasyon sonrası 12. ayda, klinik değerlendirmeler ve reentry işlemi yapılarak sert doku ölçümleri tekrarlandı. Tüm ağızdan ve operasyon bölgesinden elde edilen gingival indeks, plak indeksi, sondlamada kanama indeksi ve cep derinliği ölçümlerinin operasyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azaldığı ve 2.75±0.71 mm kemik dolumu ve 1.71±1.33 mm yeni bağ dokusu araşmanı elde edildiği belirlendi. Sonuç olarak EBP'li hastaların bu yöntemle telvisinin mümkün olduğu, yeni kemik ve bağ dokusu ataşmanı kazancı elde edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Guided Tissue Regeneration (GTR) technique was used in the treatment of vertical intrabony defects in patients with Early Onset Periodontitis (EOP). Twenty vertical defects were selected in 14 patients. After recording of pocket depths, gingival index, plaque index and bleeding on probing index, initial scaling and oral prophylaxis provided along with home care instructions. Just before surgical intervention, a notch was placed on the tooth at the gingival margin level. Full thickness flap was elevated following sulcular incision and inflammatory tissues removed from the area. Pre-treatment measurements from notch to bottom of the defect and alveoler crest to the bottom of the defect were taken. After root planning, interproximal Gore-Tex periodontal membrane placed over the defect area. Two weeks of systemic Doxycyline treatment prescribed to the patients 100 mg/day. Re-entry procedures performed to the defect areas 12 months later after repeating the pre-operative measurements. Flaps were sutured back after recording the bone measurements. All clinical measurements were decreased compared to pre-operative level. Average of 2.75±0.71 mm bone fill was reached following GTR. Also there was 1.7Ü1.33 mm gain in the attachment level. It was concluded that GTR technique can be used successfully in the treatment of vertical defects in patients with EOP. 55