Orta 3. sınıfa devam eden normal ve ileri derecede işitme engelli öğrencilerin anne ve babalarını algılamalarının incelenmesi
The Present study was to investigate normal and hearing impaired 8th graders perceptions of their parents in-terms of povental attitutes
- Tez No: 40270
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
109 ÖZET Bu araştırma Orta-DI. sınıfa devam eden normal ve ileri derecede işitme-engelli öğrencilerin anne-babalanm algılama şekillerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu ME.B'na bağlı 13 Ekim İlköğretim Okulunun Orta-III. sınıfına devam eden 15'i kız 25'i erkek oknak üzere 40 normal öğrenci ile M.E.B.'na bağlı Hisar İlkokulu ve Sanat Ortaokulunun Orta IH. sınıfına devam eden ileri derecede işitme-engelli 16'sı kız 24'ü erkek olmak üzere 40 işitme-engelli öğrenci, toplam 80 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine seçilen öğrencilere“Ön Bilgi Formu”ve“Anne-Baba tutumu İle İlgili Anket Formu”uygulanmıştır. Öğrenciler“Anne-Baba Tutumu ile İlgili Anket Formu”nu anne ve babalan için farklı günlerde (İlk gün anneleri için ikinci gün babalan için) cevaplandırmışlardır. Elde edilen verilerin analizinde“Mann- Whitney-U”Testi kuUanılnuştır. Bu araştırma sonucunda; Orta-DI.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The puipose of the present study was to investigate normal and hearing- impaired 8th graders perceptions of their parents in -terms of poveutal attitueds. The sample of the study was compoced of 80 8,h graders in two groups: 40 students who have no inpairment in hearing (15 females 25 males) in 13 Ekim Primary School; and 40 students who are hearing impaired (16 females, 24 males) in Hisar Primary School and art secondry school The subjects were administered background information form and parental attidued questionnaire the subjects were asked the fiil out the questionnaires for their mothers and fathers in two days respectively.