Küçük hücreli dışındaki akciğer kanserlerinde DNA analizinin klinikopatolojik prognostik faktörlerle karşılaştırılması
- Tez No: 40271
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Küçük hücreli dışındaki akciğer kanserleri (NSCLC) klinik, histopatoiojik özellikleri ile oldukça heterojen bir grubu oluşturur. Hastalığın evresi, hastanın performansı, kilo kaybı, yaşı gibi klinik parametrelerin prognostik önemi vardır. Ancak bunların hiçbiri direk olarak tümörün biyolojik özelliklerini gösteremez. Son zamanlarda diğer solid tümörlerde olduğu gibi NSCLC'da da pekçok araştırmacı, tümör hücrelerinin ONA içeriğini inceleyerek, diğer parametrelere ek bir belirleyici olarak önemini belirlemeye çalışmaktadır. Akım sitometrik analiz hücrenin ONA içeriği ve hücresel kinetiği hakkında hızlı ve güvenilir bilgi veren bir teknik yöntemdir. Bu bilgilerin klinik değeri henüz kesinleşmemiştir. Kasım 1 992 - Aralık 1 994 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesinde öpere edilen 47 akciğer kanserli hastanın tazs doku örnekleri Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Temel Onkoloji' Anabilim DalFve Araştırma Laboratuvarında akım sitometri ile incelendi. 47 hastanın doku örneklerini saklama ve örnekleme aşamalarında oluşan artefaklar nedeniyle yetersiz kalitedeki histogramiar çıkarıldıktan sonra 16 hastanın histogramlan değerlendirildi. Hastaların tümörlerinin pioidi durumu ve SFF ile hastalığın evresi, histolojisi ve hastanın performansı arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Hasta grubumuzun anöploidi oranı (% 31 ) literatür verilerine göre oldukça düşük bulundu. Ortalama SFF'nu ise literatürdekinden yüksek olduğu izlendi. Histolojik tipler _ arasında adenokanserii grupta ortalama SFF'nu epidermoid karsinomlutardan daha yüksekti (p < 0.05 p = 0.236). Hastaların izlenim süresinin kısa olması nedeniyle bu parametrelerle“hastalıksız dönem”ve“tüm- yaşam”analizleri yapılamadı. NSCLC'h hastalarda ONA analizi ile diğer klinikopatoiojik parametreleri karşılaştırmak üzere yapılan bu çalışmada hasta sayımızın arttırılması planlandı. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non small cell lung cancer (IUSCLC) are formed by heterogenic group with different clinical and histopathological features. They have such prognostic importances as the stage of diseases, performance status, loss of weight and age, but none of these showes direct biological characteristics of the tumor. Nowadays, as in the other solid tumors, a lot of investigators, studying the contents of DNA tumor cells and the NSCLC too, are trying to find out the importance of additional marker to the other parameters. Flow cytometric anayisis, is a technical method, which gives fast and reliable knowledge about DNA contents of cells and kinetic of them. The clinical value of these knowledge is not clear yet. Between November 1 992 and December 1 994, the fresh tissue samples of the 47 patients with lung cancer, who were operated at the Atatürk Chest Diseases Hospital, were taken. These fresh tissue samples were studied at the Department of Oncology Institute of Hacettepe University, in the Medical Oncology Research Laboratory. During sampling and storing, due to artefacts and inefficiency of histograms only 16 out of 47 tissue samples were able to be studied. Any correlation was not found out between the ploidy, SFF of tumors at one side and the stage of disease, histology, performance status at another one. According to the literature data, aneupioidy rate of our patients group was quite low (31%), but the mean SFF was high. Among histological types, in the adenocarcinoma group, mean SFF was higher than the epidermoid carcinoma ones. As the follow up time of the patients was short, such parameters as disease free and overall survival were not able to be analyzed. Thus, in future we planned to increase a number of patients to compare the DNA analysis with other ciinico-pathoiogical parameters in the patients with NSCLC.