5-8 Yaş grubu otistik çocukların kavram eğitimlerinde bilgisayar ile eğitimci yönlerdirmesinin etkilerinin incelenmesi
The Analysis of the effect of the guiding with instructor and with computer within the education of concept of the autistic children aged between 5-8 years
- Tez No: 40293
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, 5-8 yaş grubu otistik çocukların bazı kavranılan kazanmasında, bilgisayar destekli eğitim ile eğitimci destekli eğitim yöntemleri arasında farklılık olup olmadığının araştırılmasıdır. Otistik çocukların eğitiminde, bilgisayar kullanımına yönelik ülkemizde yapılan bir araştırma bulunamamıştır. Bu nedenle konuya ışık tutmak, bu konuyla ilgili gerek vak'a gerekse daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılmasına dikkat çekmek ve bilgisayarı otistik çocukların eğitiminde en kısa zamanda görmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Örneklem grubu toplam 10 otistik çocuktan oluşmaktadır. Bu çocuklar, beşer kişilik iki gruba ayrılmış, gruplardan biri bilgisayar diğeri ise eğitimci ile masa başmda kartlar ile aynı zıt kavranılan çalışmışlardır. Çocuk sayısının toplam 10 olması nedeni ile istatistiksel bir karşılaştırma yapılamamış ve vak'a çalışması olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, konuya genel bir yorum getireceği düşünülmektedir. Düzenlenen araştırma toplam 12 hafta sürmüştür. Bu sürenin 11 haftasında çocuklar tek tek eğitime alınmışlardır. Eğitim süresince çocuklar haftada 3 gün onar dakikalık eğitim seanslarına alınmışlardır. Çalışma 124süresince gözlenen tepkiler eğitimci tarafından hazırlanan gözlem formlarına işlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: Kavramlar gözönünde tutularak her iki grup arasında günlük gelişim yüzdelerinin bir karşılaştırması yapıldığında genelde, bilgisayar ile çalışan gruptaki deneklerin başarısının diğer gruptakilere nazaran daha yüksek olduğu bulunmuştur. I Kavramların kazanma süreleri açısından değerlendirmesine bakıldığında yine bilgisayar ile çalışan grubun diğer gruptaki deneklere nazaran daha kısa sürelerde kavramları kazandıkları gözlenmiştir. Her iki grupta da kullanılan“sözel ödül”bilgisayar ile çalışan grupta kullanılan“görsel ödül”ve diğer grupta kullanılan“yiyecek ödülü”çocukların öğrenmelerinde etkin olmuştur. Ancak, çocukların ilk kez görsel ödül ile karşılaşmaları bu ödülün daha cazip ve uyarıcı olmasmı sağlamıştır. Her iki gruptaki çocuklara“sözel”ve“işaret”yardımı kullanılmıştır. Ancak her iki gruptaki deneklere aynı yardımlar verilmesine rağmen bilgisayar ile çalışan gruptaki denekler diğer gruptakilere nazaran daha az yardım almışlardır. 125
Özet (Çeviri)
ÖZET Araştırmanın amacı, 5-8 yaş grubu otistik çocukların bazı kavranılan kazanmasında, bilgisayar destekli eğitim ile eğitimci destekli eğitim yöntemleri arasında farklılık olup olmadığının araştırılmasıdır. Otistik çocukların eğitiminde, bilgisayar kullanımına yönelik ülkemizde yapılan bir araştırma bulunamamıştır. Bu nedenle konuya ışık tutmak, bu konuyla ilgili gerek vak'a gerekse daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılmasına dikkat çekmek ve bilgisayarı otistik çocukların eğitiminde en kısa zamanda görmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Örneklem grubu toplam 10 otistik çocuktan oluşmaktadır. Bu çocuklar, beşer kişilik iki gruba ayrılmış, gruplardan biri bilgisayar diğeri ise eğitimci ile masa başmda kartlar ile aynı zıt kavranılan çalışmışlardır. Çocuk sayısının toplam 10 olması nedeni ile istatistiksel bir karşılaştırma yapılamamış ve vak'a çalışması olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, konuya genel bir yorum getireceği düşünülmektedir. Düzenlenen araştırma toplam 12 hafta sürmüştür. Bu sürenin 11 haftasında çocuklar tek tek eğitime alınmışlardır. Eğitim süresince çocuklar haftada 3 gün onar dakikalık eğitim seanslarına alınmışlardır. Çalışma 124If the acquired concepts are taken basically the comparisons shows us that training supported by P.C. using children's success is higher than that of others. From the poin of time consumed in gaining concepts much shorter periods were recquired in the case of P.C. supported training. Visual awards like those on the screed of P.C. and given eatable thing were activating facts in both groups. Get the newest way i.e given something by means of screen is more effective. In both groups the children were helped by gestones and words. However in P.C. used cases they were found in lesser need tobe helped than those in the other groups. 127