Dört değişik dentin adeziv sistemin dentinin ıslanma kritik yüzey gerilimi (?c) üzerindeki etkisi ile kompozitlerin dentine bağlanma dayanıklılığı arasındaki ilişkisinin incelenmesi
The Investigation of correlation between critical surface tension of wetting (?c) of dentin treated with four different dentin adhesive systems and shear bond strengths of composites to these treated dentin surfaces
  1. Tez No: 40297
  2. Yazar: ARLİN KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde dört dentin adezivin (Scotchbond 2, Denthesive II, Amalgambond, Optibond) farklı uygulama basamaklarının, dentinin ıslanma kritik yüzey gerilimi (yc) değerlerine etkisi, ganyometre kullanarak değme açısı ölçüm yöntemiyle saptandı. Ayrıca aşındırılmış dentin yüzeyinin Yc değeri belirlendi. Değme açısı ölçümlerinde sekiz deney sıvısı kullanıldı. Çalışmada ayrıca, aşındırılmış dentin ve dört adeziv sistemin temizleyici ve primerleri uygulanmış dentin yüzeylerinin SEM fotoğrafları alındı. Araştırmanın ikinci bölümünde dört dentin adezivin bir kompozit rezini (Charisma, Kulzer) dentine makaslama bağlama dayanıklılığı (shear bond strength) Universal test aygıtında (Instron) ölçüldü. Bu amaçla her bir adeziv için 20'şer örnek kullanıldı. Son aşamada farklı uygulamalar sonrası dentinin ıslanma kritik yüzey gerilim değerleri ile dört adeziv sistemin kompozitleri dentine bağlama değerleri arasında ilişki olup olmadığı istatistiksel olarak araştırıldı. Elde edilen bulgulara göre; Dört dentin adeziv sisteminden Scothbond 2'nin kompoziti dentine bağlama değerinin, diğerlerinden istatistiksel olarak önemli derecede düşük olduğu, Temizleyici ve primer uygulanmış dentin yüzeylerinin SEM incelemeleri sonucunda smear tabakasını kaldırmada ve dentin tübüllerini açmada en etkili uygulamanın Amalgambond“activator”buna karşın en az etkili uygulamanın Scotchbond 2 primer olduğu, 86Dentinin ıslanma kritik yüzey geriliminin 42.15 dyn/cm olduğu, Amalgambond'un asidik temizleyicisi uygulandıktan sonra dentinin Yc'sinin önemli ölçüde düştüğü (28.4 dyn/cm), Adeziv sistemler içinde yer alan primerlerin uygulanmasından sonra dentinin Yc'sinin sadece Scotchbond 2 için bir miktar azaldığı (41.28 dyn/cm) buna karşın Denthesive II (42.53 dyn/cm), Optibond (42.23 dyn/cm) ve Amalgambond (42.26 dyn/cm) sistemleri için artış gösterdiği, Dentin adeziv sistemlerin son uygulama basamağı olan adezivlerin uygulanmasından sonra dentinin ıslanma kritik yüzey gerilim değerleri Denthesive II (43.63 dyn/cm), Amalgambond (49.26 dyn/cm) ve Optibond (49.26 dyn/cm) için belirgin bir artış gösterirken, Scotchbond 2 (41.32 dyn/cm) için çok küçük bir artış görüldüğü, Bu bulgular doğrultusunda primer uygulanmış dentin yüzeylerinin ıslanma kritik yüzey gerilimi değerleri ile kompozitlerin dentine shear bond strength değerleri arasında korelasyon bulunmazken (Pearson korelasyon katsayısı : 0.2200 ve p değeri 0.3128); adeziv uygulanmış dentin yüzeylerinin ıslanma kritik yüzey gerilimi değerleri ile kompozitlerin dentine shear bond strength değerleri arasında güçlü bir pozitif korelasyon bulunduğu (Pearson korelasyon katsayısı : 0.8992 ve p değeri 0.015), saptandı. Dentin adeziv sistemler uygulanmış dentin yüzeylerinin ıslanma kritik yüzey gerilimi değerlerindeki artış bağlanma dayanıklılığında da artışa neden oldu. 87
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this study, the critical surface tension of wetting (yc) of ground dentin and ground dentin treated with four different adhesive systems (Scotchbond 2, Denthesive II, Amalgambond and Optibond) were determined by using contact angle measurement. Eight non-homolog test liquids were used for the measurement of contact angles. In the second part of the study, shear bond strengths of the dentin adhesive systems to dentin were determined by using universal testing machine. For this purpose, 20 specimens were used for each system. In the last part of the study, the correlation between the critical surface tension of wetting of differently treated ground dentin and shear bond strengths of four dentin adhesive systems to dentin were determined. The results indicate that; The shear bond strength of Scotchbond 2 was lower than orther three systems. The difference was statistically significant (p < 0.05). SEM photographs of cleanser and primer applied dentin surfaces showed that, Amalgambond activator was the most effective surface treatment for smear layer removal but conversely Scotchbond primer was the least effective in smear layer removal of these primers. The yc of ground dentin was estimated as 42.1 5 dyn/cm. After the application of Amalgambond Activator, the yc of dentin was estimated as 28.4 dyn/cm. After the application of Scotchbond dentin primer, yc of dentin slightly decreased (41.28 dyn/cm). 88After the application of Denthesive II, Optibond and Amalgambond primers, the yc of dentin slightly increased (Denthesive II: 42.53 dyn/cm, Optibond: 42.33 dyn/cm, Amalgambond: 42.26 dyn/cm). After the application of Scotchbond adhesive, the yc of dentin slightly increased (41.32 dyn/cm). But after the application of other adhesives (bonding agents) the ycof dentin significantly increased for Denthesive II (43.63 dyn/cm), Amalgambond (49.26 dyn/cm), Optibond (49.26 dyn/cm). There was no correlation between shear bond strength and yc of primer applied dentin (Pearson correlation coefficient: 0.2200 and p value: 0.3128). There was a strong positive correlation between shear bond strength and yc of adhesive applied dentin (Pearson correlation coefficient: 0.8992 and p value: 0.015). An increase in the critical surface tension of wetting of dentin pretreated with dentin bonding systems resulted an increased bond strength. 89