Duraphat'ın mine yüzeylerindeki plak bakterilerine etkisinin, tarama elektron mikroskop (SEM) ve mikrobiyolojik çalışma ile incelenmesi
Evaluation of the effect of Duraphat on bacterial colonization of tooth enamel using SEM and microbiological techniques
- Tez No: 40298
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ BATIRBAYGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
53 ÖZET NaF cilası Duraphat'ın antibakteriyal etkisi çürüksüz küçük azı ve üçüncü büyük azı dişlerinden elde edilen mine kesitleri üzerinde incelendi. 14 yer tutucu endikasyonu olan çocuk hastaya takılan müteharaik yer tutuculara yerleştirilen 42'si deney 42'si kontrol olmak üzere toplam 84 mine kesiti üzerinde ki 24 saatlik plak birikimi mikrobiyolojik çalışma ve tarama elektron mikroskop(SEM) ile incelendi. Mikrobiyolojik olarak, aerob şartlarda kanlı agar besi yerine ve anaerob şartlarda kanlı agar ve mitis salivarius agar besi yerine yapılan ekimlerdeki üremeler(CFU/ml) olarak hesaplandı. Sonuç olarak besi yerlerindeki üremelerde deney ve kontrol örnekleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Duraphat uygulanmış deney ve herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol mine yüzeylerindeki bakteri plağı birikimlerinin tarama elektron mikroskop(SEM) ile incelenmesi sonucunda elde edilen değerleri skorlama yöntemi ile belirlendi. Deney ve kontrol mine örneklerindeki bakteri kolonizasyonunun miktarı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Fourteen patients carried removal partial space maintainers containing enamel surface speciemens treated with Duraphat and untreated speciemens for 24 hours. Plaque accumulation onthe enamel blocks was evaluated by microbiologic and electron microscopic techniques. Bacteria from test and control speciemens were grown under aerobic and anaerobic conditions on blood agar and on mitis salivarius agar. Colony-forming unit counts showed great interindividual variations, but no differences could be observed between treated and untrated enamel surfaces. In the second part of the study, plaque accumulation on the enamel blocks was evaluated by Scanning Electron Microscopey(SEM). SEM examination of the experimental tooth surfaces showed great variation in bacterial growth between fluoride-treated and untreated speciemens.