Teucrium chamaedrys L. subsp. syspirense (C.Koch) rech. fil. ve Teucrium polium L. üzerinde karşılaştırmalı çalışmalar
Comparative studies on Teucrium chamaedrys L. subsp. syspirense (C. Koch) rech. fil. and Teucrium polium
  1. Tez No: 40300
  2. Yazar: ERDAL BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Türkiye bitki örtüsünde Teııcıium cinsi 27 tür ile temsil edilmektedir. Özellikle T. chamaedrys ve T. pottum türleri halk arasında mide ağrılarına, şeker hastalığına, sanlığa ve hemoroite karşı kullanılmaktadır (6,73). Bu çalışmada, T. chamaedrys subsp. syspirense ve T. pcföum bitkileri taşıdıkları fenilpropanoit heterozitleri ve bu heterozitlerin antiinflanıatuvar, analjezik ve sitotoksik aktiviteleri yönünden incelenmiştir. Bitkinin açık havada kurutulmuş toprak üstü kısımları, metanol ile ekstre edilmiştir. Metanollu ekstrenin suda çözünen kısmı üzerinde yapılan kromatograök (klasik açık kolon kromatografîsi (poliamit, silika jel) ve OBSKJ çahşmalar sonucu teukriozit (TC-1), poliumozit (TP-1) ve verbaskozit (TP-2) olarak yapılan aydınlatılan üç fenilpropanoit heteroziti ve sispirensin A (TC-2), sispirensin B (TC-4) ve teulolin A (TP-3) olarak adlandırılan neo-klerodan tipi 3 yeni diterpen izole edilmiştir. İzole edilen bileşiklerin yapılan kimyasal (asetilasyon) ve spektral (UV, İR, ^-NMR, 13C-NMR ve FAB-Kütle sp.) yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Fenilpropanoit heterozitleri üzerinde yapılan aktivite çahşmalan sonucunda, bu bileşiklerin analjezik ve sitotoksik aktiviteye sahip olduğu tesbit edilmiştir. Aynı bileşiklerin antiinflamatuvar aktivite tayini çalışmalarında ise anlamlı bir etki gözlenmemiştir. 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY Teucrium genus is represented by 27 species in Turkish flora. Among these species, especially T. chamaedrys and T. poUwm used in Turkish folklor medicine in the treatment of diabetis, hepatitis, hemorrhoid as well as stomach pain. In this study T. chamaedrys subsp. syspirense and T. pdLiwn are studied from the view point of their phenylpropanoid glycoside contents as well as antiinflammatory, analgesic and cytotoxic activities. The air-dried overground parts of the title plants were extracted with methanol. With the chromatographic studies on the water soluble parts of the methanolic extracts (open coloumn chromatography (poliamide, silica gel) and MPLC) three phenylpropanoid glycosides; teucrioside (TC-1), poliumoside (TP*1) and verbascoside (TP-2) as well as three new neo- clerodane type diterpenes syspirensin A (TC-2), syspirensin B (TC-4) and teulolin A CTP-3) were isolated. Structure elucidation of the isolated compounds were performed by chemical (acetylation) and spectral (UV, IR, iH-NMR, 13C-NMR and FAB-Mass sp.) methods. As a result of the activity studies on the phenylpropanoid glycosides, they were all shown to have analgesic and cytotoxic activities. However on the antiinflammatory activity studies, no significant activity was observed. 129