Furkasyon defektlerinin tedavisinde yönlendirilmiş doku rejenerasyon tekniği ile alloplastik greft materyalinin kıyaslamalı incelenmesi
Comparative evaluation of guided tissue regeneration and alloplastic graft material in the treatment of furcation defects
- Tez No: 40301
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN ÇAĞLAYAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
97 ÖZET Çok çeşitli lokal faktörün etkileyebildiği furkasyon sorunlarında en önemli konu, furkasyon defektinin yeni bağ dokusu ataşmanı ve yeni kemik oluşumu ile giderileceği stabil bir yapı oluşturmaktır. Bu konuda yapılan çok sayıda çalışma, geleneksel tedavilerle elde edilen iyileşmenin bu sorunu çözmede yeterli ve etkili olmadığını göstermiştir. Son yıllarda geliştirilen rejenerat'ıf tedavilerle, periodontal yıkım nedeniyle kaybolan bağ dokusu ataşmanının yeniden oluşturulabilmesi, furkasyon sorunlarında da ümit verici olmuştur. Araştırıcılar, özellikle Sınıf n furkasyon defektlerinin tedavisine yönelik YDR çalışmaları ve greft materyali uygulamaları ile başarılı sonuçlar bildirmektedirler. Elde edilen rejenerasyonu artırmak amacıyla geliştirilen kombine teknikler ise istenilen sonuca ulaşmada daha başarılı görünmektedir. Bu çalışmada, 53 erişkin periodontitisli bireyde saptanan 76 mandibuler Sınıf n furkasyon defektinin tedavisinde, Gore-Tex membran ve Biocoral greft materyalinin kombinasyonu ile tekniklerin tek başına uygulanımının klinik ataşman kazancı ve kemik dolumuna etkisi kıyaslamalı olarak incelenmiştir. Buna ilaveten, cep derinliği, plak skoru, mobilite ve dişeti seviyesi gibi klinik parametreler de değerlendirmeye alınarak tüm sonuçlar geleneksel flep operasyonu uygulanan grupla da karşılaştırılmıştır. Altıncı ve 12. aylarda yapılan yumuşak doku ölçümleri, klinik iyileşmenin tüm gruplarda benzer olduğunu gösterirken sondlamada ataşman kazancı açısından rejeneratrf tedaviler daha başarılı bulunmuştur. Onikinci ayda98 gerçekleştirilen re-entry ölçümleri, kombine teknikle vertikal defekt dolumunda sağlanan kemik kazancının, tek başına Gore-Tex membran uygulanan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak Gore-Tex ve Biocoral kombinasyonunun, vertikal komponenti fazla olan geniş Sınıf n furkasyon defektlerinde daha fazla ataşman kazancı ve kemik dolumu elde etmede etkili bir yöntem olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY The most important concept in furcation involvements, which may affected by various local factors, is to create a healthy and stable unit by forming a new connective tissue attachment and new bone. Numerous studies have revealed that healing following conventional treatment models was not effective and sufficient to solve this problem. In recent years, the possibility of reformation of the lost connective tissue attachment due to periodontal destruction with the regenerative procedures, offered a great promise for the treatment of the furcation involvements. Succesful results have been reported especially in Class n furcation defects treated with Guided Tissue Regeneration technique and graft materials. Furthermore, combination of these regenerative techniques seems more effective to enhance the regeneration process and to achieve the goal of the regeneration. In the present study, the effect of the Gore-Tex membran, Biocoral graft material and their combination on the clinical attacment gain and bone fill was comparatively examined in 76 mandibular Class n furcation defects in 53 patients with adult periodontitis. Additionally, clinic measurements including probing depth, plaque scores, mobility and location of the gingival margin were recorded and compared with the conventional flap surgery. Although soft tissue measurements revealed that the clinical healing was similiar in all the treatment groups in the 6 and 12 months examinations, regenerative procedures were found to be more succesful on100 probing attachment gain when compared with conventional flap surgery. Re entry procedure performed at 12 months period revealed that the vertical defect fill was significantly more in the combined technique compared to the Gore-Tex membrane alone. Consequently, the combination of Gore-Tex membrane and Biocoral graft material may be considered as an effective method to enhance the amount of the attachment gain and bone fill in large Class n furcation defects especially when they have a deep vertical component.