İki farklı hepatit B aşısının iki değişik aşı takvimi ile uygulanması sonucunda oluşturdukları antikor yanıtlarının izlenmesi ve buna etki eden faktörler
Duble-blind, randomised comparative trial of immunogenicity and safety of two different hepatitis-B vaccines given at two different schedules and determining the confounding factors
- Tez No: 40299
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHAT TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
bolum vm ÖZET Araştırma GATA Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı, İmmünoloji Bilim Dalı ile birlikte Eylül 1991 - Haziran 1993 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alman 197 kişiden 30'u (%15,2) seropozitif olduğundan, 7 kişi ise (%3,5) kendi isteği ile araştırmaya dahil edilmemiştir. Araştırma kapsamına dahil edilen 160 gönüllü rastgele yöntemle 4 farklı gruba ayrılmıştır. İki farklı Hepatit-B aşısı (Hevac-B ve GenHevac-B) ve iki değişik aşı takvimi ile (0,1,2-12 ve 0,1,6-18) dört değişik grupta izlenen kişilerden birinci takvimle aşılananlardan ilk aşıdan 1, 2, 3, 6, 12 ve 13 ay sonra, ikinci takvimle aşılananlardan ise yine ilk aşıdan 1, 2, 6, 7, 18 ve 19 ay sonra kan örnekleri alınmış ve alman örneklerde AntiHBs antikoru çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen verileri değerlendirmek için Khi-Kare, ANOVA, ANCOVA ve korelasyon testleri yapılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin yaş, cins, ağırlık ve sigara alışkanlıkları ile aşılama sonrasında oluşan antikor titrasyonlan arasında ilişki ve varsa bu ilişkilerin boyutları araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda aşı antikor yanıtı ile kişilerin yaş, ağırlık ve sigara alışkanlıkları arasında bir korelasyon bulunmamıştır. Birinci, üçüncü ve rapel doz uygulamasıdan birer ay sonra yapılan kovaryans analiz sonuçlarına göre titrasyon değerleri üzerine etki eden faktörlerin aşı tipi; aşı tipi ve aşı takvimi; ve aşı tipi, aşı takvimi ve cinsiyet arasındaki interaksiyonlar olduğu tesbit edilmiştir. Aşı tipine göre oluşan serokonversiyon boyutu ise Hevac-B aşısı uygulanan gruplarda; birinci, üçüncü ve rapel doz sonrasında sırasıyla %97,2 %98,6 ve %100; GenHevac-B aşısından sonra ise %92,9, %96,4 ve %96,4 olarak tesbit edilmiştir. Aşı takvimine göre oluşan serokonversiyon boyutu ise 0, 1, 2 ve 12. aylarda aşı uygulanan gruplarda birinci, üçüncü ve rapel doz sonrasında sırasıyla %93,9, %100 ve % 100 olarak tesbit edilmiş; 0, 1, 6 ve 18. aylarda aşı uygulanan gruplarda ise birinci, üçüncü ve rapel dozdan sonra tesbit edilen serokonversiyon boyutu ise sırasıyla % 96,1, %94,8 ve % 96,1 olarak tesbit edilmiştir. Oluşan serokonversiyon boyutu açısından her iki aşı ve her iki aşı takvimi arasında fark gözlenmemiştir. Her iki aşı uygulamasından sonra hiçbir lokal veya sistemik yan etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
DOUBLE-BLIND, RANDOMISED COMPARATIVE TRIAL OFIMMUNOGENICITY AND SAFETY OF TWO DIFFERENT HEPATITIS-BVACCINES GIVEN AT TWO DIFFERENT SCHEDULES ANDDETERMINING THE CONFOUNDING FACTORS.Dr. Fikri Ali TÜRKAYThere are different types of vaccines and different vaccination schedules beingimplemented for the prevention of Hepatitis-B infection. The aim of the study was todetermine the immunogenicity and safety of two different Hepatitis-B vaccines (Hevac-Band GenHevac-B) with two different immunization schedules (0,1,2, 12 and 0,1,6 18months) in 160 healthy volunteer. Subjects has been randomly selected into 4 differentgroups and serum samples has been taken one month after each injection, prior to and onemonth after the booster dose of each individual. AntiHBs antibody titers of each groupwere correlated with the confounding factors such as Age, Sex, Body Weight andSmoking.According to the results of the analysis, there were no correlation found betweenimmunogenicity and age, body weight and smoking. The geometric mean antibody titers(GMT) of the women in Group-II (Hevac-B / 0, 1,6.