Tracing asylum journeys: Transnational refugee mobility to Canada via Turkey
  1. Tez No: 403078
  2. Yazar: UĞUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. WILLIAM WALTERS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Carleton University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu doktora tez çalışması Türkiye'ye gelen göçmenlerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin koordinasyonu ile Kanada'ya yaptıkları“sığınma yolculuğunu”incelemektedir. Bu çerçevede, Türkiye, Kanada ve sığınmacıların işbirliği doğrultusunda, Türkiye'ye sığınma talebinde bulunanların Türkiye'nin coğrafi kısıtlaması ile bu ülkede geçici ikameti ve Kanada'nın hükümet destekli mülteci yerleştirme programı ile sığınma süreçlerini incelenmektedir. Bu çerçevede, göçmenlerin sığınma yolculuğu boyunca yaptıkları pratikler ve BMMYK, Türkiye ve Kanada'nın sığınma-yerleştirme uygulamaları arasındaki iletişim göz önüne alınarak göçmenlerin ulusötesi hareketliliği süresince Türkiye aracılığıyla Kanada yolunda yapmış oldukları gündelik pratikleri ve deneyimleri detaylı olarak analiz edilmektedir.“sığınma yolcularının”BMMYK'nın mülteci statü belirleme süreci, Türkiye'nin coğrafi kısıtlaması ve Kanada'nın mülteci yerleştirme programı ile karşılaşmaları, ve etkileşimleri detaylı olarak ele alınırken, Türkiye'nin coğrafi kısıtlamasının komşu ülkelerden göçmenleri Türkiye'ye çekmek suretiyle bir mıknatıs etkisi yarattığından sözedilmektedir. Metod olarak yolculuk fikri benimsenerek ve bazı sığınma yolcularının bireysel yolculuk haritalarını çalışmaya dahil ederek, bu doktora tezi çok katmanlı, doğrusal olmayan ve heterojen yolculuklar bütünü olan sığınma yolculuğunu ele almaktadır. Bu bakış açısına göre, Türkiye'de sığınma talebinde bulunmak suretiyle Kanada'ya doğru sığınma yolculuğu boyunca gerçekleşen yolculuklar dizini sadece fiziksel hareketliliği değil, aynı zamanda sığınma yolculuğunun bir parçası olan durgunluk durumunu da içermektedir. Sığınma yolculuğu, devletlerin göç sistemi tarafından atfedilmiş olan kimlikler ve etiketlerin akışkanlığını ve göreceliğini ortaya koyması sebebiyle mikro-siyasal bir imgedir. Bu bağlamda dünyada artan uluslararası göçün hızla artış gösterdiği çağımızda, bu araştırma göçmenlerin deneyimlerinin detaylı bir şekilde analizi icin cok katmanlı ve oluşumsal bir kurgu bütünü olan sığınma yolculuğunun parçalara ayrıştırılması gerektiğini önermektedir. Sığınma yolculuğunun parçalarına ve evrelerine ayrıştırılması, bireylerin göç etme kararının rasyonel bir şekilde hesap edilmiş bir süreç olduğunun altını çizerek zorunlu ve gönüllü göçmen olmak üzere ikicil bir görüşe dayandığı düşünülebilir. Türkiye aracılığıyla Kanada'ya olan ulusötesi hareketlilik çerçevesinde bu araştırma, sığınma yolculuğunu boyunca, Türkiye'de ve Kanada'da yerel-ötesi sosyal ağlar oluşturan göç etmiş, göç etmekte olan ve göç edecek olan sığınmacılar arasındaki bilginin üretimi, yeniden üretimi, yayılması ve dağılması ile yakından ilintili olduğunu savunmaktadır. Yerel-ötesi bilgi ağları ve yol üzerindeki ulusötesi bağlar sığınma şeklinde bir habitus yani Türkiye aracılığıyla Kanada'ya doğru sığınma habitusu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the asylum journey of non-European asylum applicants who seek asylum in Turkey, stay temporarily in Turkey due to Turkey's geographical limitation, and resettle to Canada with Canada's government assisted refugee resettlement program in accordance with UNHCR's coordination and cooperation with Turkey, Canada, and asylum applicants. It probes encounters and interactions of asylum travellers with UNHCR's refugee status determination, Turkey's geographical limitation, and Canada's refugee resettlement program. Turkey's geographical limitation on non-European asylum applicants creates a magnet effect to attract asylum travellers from neighboring countries, and transnationally connects them to Canada's selective refugee resettlement program. The asylum journey is an interaction and encounter not only among migrants, but also between practices of migrants and asylum-resettlement regulations of UNHCR, Turkey, and Canada. In this sense, this research examines the practices of migrants during their transnational mobility, and their experiences en route to Canada via Turkey. By adopting journey as method and by bringing some asylum travellers' personal mappings, this dissertation elucidates the asylum journey, which involves multiple, non-linear, and heterogeneous journeys. Journeys, taking place during the asylum journey to Canada by seeking asylum in Turkey, contain not only mobility, but also state of stasis as part of the asylum journey. The asylum journey is a micro-political image since it illustrates the fluidity and relativity of attributed identities and labels by the state's migration system. The research suggests that the asylum journey is a multi-layered and processual assemblage, which needs to be disassembled into segments for a detailed analysis of experiences of migrants. Disassembling the asylum journey is a challenge to binary conceptions of forced/vulnerable versus voluntary migrant by demonstrating the calculated decision-making process. The research demonstrates that the asylum journey in the context of the transnational mobility to Canada via Turkey is intimately linked to production and reproduction of knowledge, and diffusion of produced knowledge among past, present, and future asylum seekers who form trans-local social networks on the route, in Turkey, and in Canada. Trans-local knowledge networks and transnational ties on the route structure an asylum type of habitus, the asylum habitus towards Canada via Turkey.