Securitizing migration: An analysis of European Union's asylum and migration policies in response to climate-induced migration
Göçün güvenlikleştirilmesi: İklim kaynaklı göçe yanıt olarak Avrupa Birliği'nin sığınma ve göç politıkalarının analizi
  1. Tez No: 889950
  2. Yazar: FATMA GÜLESİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İklim kaynaklı göç, büyük doğal afetlerin olumsuz etkileri sonucunda önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Kalkınma ve göç arasındaki bağlantıyı incelemek gibi alternatif yaklaşımları keşfetme çabalarına rağmen, mevcut politikalar genellikle, özellikle Avrupa Birliği (AB) içerisinde, göçün güvenlikleştirilmesine birinci öncelik verilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Bu tür gelişmeler, AB'nin göç ve iltica politikaları incelenirken güvenlikleştirme odaklı değerlendirmelerin artmasına yol açmıştır. Ancak iklim kaynaklı göçe yönelik bu çalışmayı gerçekleştirirken göçün Birlik politikaları içindeki yerinin irdelenmesi önemlidir. Dolayısıyla çalışma iki farklı aşamadan oluşmaktadır: göçün güvenlikleştirilmesi ve iklim kaynaklı göçün AB içinde güvenlikleştirilmesi. Araştırma, AB kurumları tarafından geliştirilen yöntemleri, politika belgelerini, yasal önlemleri ve AB içindeki göçle ilgili söylemleri değerlendirmek için süreç izleme yöntemini kullanıyor. Çalışma, iklim kaynaklı göçün AB'nin göç ve sığınma politikalarının güvenlikleştirilmesini çevreleyen söylem içindeki yerini ve bunun yanı sıra göç politikasındaki güvenlikleştirme süreciyle uyumluluğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bu çalışmanın temel amacı ise AB politikalarındaki güvenlikleştirme dinamikleri bağlamında göç ve iklim kaynaklı göçe yönelik mevcut bilimsel literatürü geliştirerek göç, güvenlik ve iklim değişikliği arasındaki karmaşık bağlantıyı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Climate-induced migration (CIM) has emerged as an important issue because of the adverse impacts of major natural disasters. Despite efforts to explore alternate approaches, such as examining the connection between development and migration, existing policies generally concentrate on giving top priority to the securitization of migration, particularly within the European Union (EU). Such developments have led to a rise in securitization-focused evaluations when studying the EU's migration and asylum policies. Nevertheless, when conducting this study regarding CIM, it is crucial to scrutinize the position of migration within the policies of the Union. Thus, the study comprises two distinct stages: the securitization of migration and the securitization of CIM within the EU. The research uses the qualitative method of process tracing to evaluate the techniques developed by EU institutions, policy documents, legal measures, and discourses pertaining to migration within the EU. The study seeks to ascertain the placement of CIM within the discourse surrounding the securitization of the EU's migration and asylum policies, as well as its compatibility with the securitization process in migration policy. Overall, the main aim of this study is to reveal the complex connection between migration, security,and climate change by developing the existing scientific literature on migration and CIM in the context of securitization dynamics in EU policies.