The dynamics behind refugee and asylum policy making in Turkey: Mass refugee movements from Bulgaria and Iraq
Türkiye'de mülteci ve iltica politikası yapımının arkasındaki dinamikler: Bulgaristan ve Irak kitlesel mülteci hareketleri
  1. Tez No: 764995
  2. Yazar: GİZEM BOZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 1988-1991 yılları arasında Bulgaristan ve Irak kökenli kitlesel mülteci akınlarına karşı Anavatan Partisi'nin geliştirdiği politikaları etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Irak ve Bulgaristan kitlesel göçlerine verilen politika yanıtlarının nedenlerini ve bu yanıtların aralarındaki benzerlik ve farklılıkları incelemektedir. Çalışmanın kullandığı mülteci politikalarına ilişkin kavramsal çerçeve sınır kontrolü, kabul, uzun vadeli çözüm ve yerinden edilmelerin arkasındaki nedenlere odaklanan dört alt politika alanına odaklanarak analizi sistematikleştirmiştir. Bu çerçeve ile, farklı uluslararası ve yerel faktörlerin önemini göz ardı etmeden, Türkiye'deki kimlik politikalarının bu kitlesel akınlara karşı geliştirilen politikalar üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Çalışmanın argümanı, mülteci ve iltica politikalarının iç ve dış faktörler arasındaki karmaşık etkileşimin bir sonucu olduğudur. Analiz, süreç izleme ve karşılaştırmalı analiz yöntemlerin uygulanmasıyla birincil ve ikincil kaynaklara dayanmaktadır. Mülteci akınlarına karşı geliştirilen politikalarda kimlik politikalarının oynadığı rolü ve bu rolün devletin farklı iç ve dış faktörleri göz önünde bulundurarak nasıl şekillendirdiğini ve değiştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyse the factors that affected Motherland Party's policy responses to the mass refugee flows that originated in Bulgaria and Iraq between 1988 and 1991. The research closely examines the parallels and discrepancies between the policy responses to the large-scale refugee flows from Bulgaria and Iraq, as well as the factors that led to these responses. The study uses a conceptual framework relating to the refugee response policies, which systematizes the analysis under border control, reception, long-term solution and addressing the root causes of the displacement sub-policy domains. Under this framework, the impact of Turkish national identity understanding on the policy responses to chosen mass refugee movements is examined without ignoring the importance of the different international and domestic considerations on the policy responses. The study argues that refugee and asylum policies are the result of the complex interplay between domestic and international factors. The analysis is based on primary and secondary resources with a combination of process tracing and comparative analysis methods. Hence, the study presents the role that national identity understanding played in policies developed toward mass refugee movements and how this role is shaped and transformed by the state's consideration of different domestic and international factors.