In the framework of European social policy, how are lifelong learning (LLL) and recognition of prior learning (RPL) interpreted and implemented in Turkey and France?
Avrupa sosyal politikası çerçevesinde, hayat boyu öğrenme (HBÖ) ve önceki öğrenmelerin tanınması (ÖÖT) Türkiye ve Fransa tarafından nasıl yorumlanmış ve uygulanmıştır?
  1. Tez No: 403202
  2. Yazar: NESLİ URHAN
  3. Danışmanlar: Dr. STEEN MANGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma;“Sosyal Politika ve İstihdam”müktesabat başlığı kapsamında Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) ve özellikle Önceki Öğrenmelerin Tanımlanması (ÖÖT) hususları temel alınmıştır.“Avrupa Birliği ve Karşılaştırmalı Sosyal Politikalar”alanında yüksek lisans yapılması, Avrupa Sosyal Politika bünyesinde yer alan bir konunun iki farklı ülkedeki uygulamasının karşılaştırılmasını gerekli kılmıştır. Fransa'nın söz konusu alanda en başarılı ülkelerden biri olması ve Türkiye'de bu konuda gelişmelere başlanmış olması, bu ülkelerinin çalışılmasına temel oluşturmuştur. İlk bölümde, HBÖ kavramına yönelik çeşitli tanımlamalar ortaya konmuş ve kavrama ilişkin farklı yorumlamaların anlaşılması amacıyla HBÖ'nün önemi anlatılmıştır.İkinci bölümde, genel çerçevenin görülmesi için öncelikle Avrupa Birliği HBÖ Politika süreçleri incelenmiştir. Daha sonra, HBÖ politikalarına Türkiye'nin yaklaşımı daha detaylı bir biçimde analiz edilmiş ve Fransa'nın konuyu yorumlama şekli gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise, HBÖ'nün spesifik bir alanı olan ÖÖT hususu incelemeye alınmıştır. ÖÖT, HBÖ'nün temeltaşlarından biri olması sebebiyle, AB'nin konuya verdiği önem ortaya konmuştur. Dahası, ÖÖT husununa ilişikn uygulamalar Fransa ve Türkiye özelinde incelenmiştir. Sonuç olarak, HBÖ'nün eğitim ve dolaysıyla istihdam için önemli br araç olduğu görülmüştür. Öğrenmede farklı yöntemlerin dikkate alınması ve beceri, yetkinlik ve yeterliliklerin bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Dahası, kimi farklılıklar olsa da, başarılı örneklerin incelenmesi, yeni sistemler geliştirme husunda ülkemiz için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to analyse the fields of Lifelong Learning (LLL) and specifically Recognition of Prior Learning (RPL) in the scope of the EU Acquis Chapter“Social Policy and Employment”. Since the Programme is“EU and Comparative Social Policy”, there is the need to examine a field related with a European Social Policy, which is implemented in two different countries. As France is one of the most successful countries and Turkey is newly developing in the aforementioned area, these countries have been selected to be worked on. In the first chapter, various definitions and the importance of the LLL notion has been analysed to see different interpretations of the concept. In the second chapter, first, the EU LLL Policy has been figured out to show the general framework. Secondly, Turkish perception of LLL Policy has been explained in a more detailed manner and the French interpretation has been shown. In the third chapter, RPL has been analysed as a specific part of LLL. Since RPL is one of the fundamental elements of LLL, its importance for the EU has been demonstrated. Additionally, RPL procedures in France and Turkey have been examined. As a conclusion, it has been observed that LLL has been considered as a significant tool for education and employment consequently. Different methods of learning shall be taken into consideration and skills, competences, qualifications shall be evaluated accordingly. Moreover, although there are some differences, analysing successful examples can guide our country to find new ways to develop the system.