İshalli ve asemptomatik kişilerde Clostridium Difficile'nin tanısında kullanılan lateks aglütinasyonu, ELISA ve kültür yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison of latex agglutination, ELISA and by culture methods for clostridium difficile in patients with diarrhea and asymptomatic groups
  1. Tez No: 71347
  2. Yazar: DJAVAD TAHERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İshalli ve Asemptomatik Kişilerde Clostridium difficile' nin Tanısında Kullanılan Lateks Aglütinasyonu, ELISA ve Kültür Yöntemlerinin Karşılaştırılması Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi poliklinik ve/ veya kliniklerinden GİS yakınması ile takip edilen 184 ishalli hasta ile GÎS şikayeti olmayan, ishalsiz asemptomatik 88 kontrol, toplam 272 kişinin dışkı örneği merkez laboratuvarında C.difficile yönünden kültür ve serolojik yön temler ile araştırıldı. Lateks aglütinasyonu yöntemi ile poliklinik ve kliniklerden gönderilen ishalli 184 hastanın dışkı örneğinin 17 (% 9.2)'sinde kontrol grubu olarak semptomsuz 88 dışkı örneğinin 3 (%3.4)'ünde C.difficile kolonizasyonu belirlendi. Lateks aglütinasyonu testi ile elde edilen bulgular yaş gruplarına göredeğerlendirildiğinde klinik olgularda 0-5 yaş grubunda % 14.3, 16 ve üzeri yaş grubunda % 12.9, poliklinik olgularında 0-5 yaş grubunda % 18.7, 6-15 yaş grubunda % 4.3, 16 ve üzeri yaş grubunda ise % 4.1 oranında tesbit edil di. Klinik olgularında toplam % 11.4, poliklinik olgularında ise % 6.8 oranın da C.difficile kolonizasyonu belirlendi. ELISA ile C.difficile'ye ait toksin A bulunan dışkı örneklerinin dağılımı; Klinik olgularda % 8.3 ve poliklinik olgularında ise % 4.5 oranında idi. ELISA toksin A testi standart bir test olarak kabul edildiğinde lateks aglütinasyonu testinin duyarlılığı % 100, özgüllüğü % 97, PTD'i % 60 ve NTD'i ise % 100 ola rak belirlendi. Kliniklerden gönderilen 96 ishalli dışkı örneğinin 4 (% 4.1)'ünde, kont rol grubuna ait asemptomatik 88 dışkı örneğinin ise 3 (% 3.4)'ünde C.difficile izole edildi. ELISA ile toksin A araştırması standart test olarak kabul edildiğinde izolasyon yönteminin duyarlılığı % 33, özgüllüğü % 100, PTD'i % 100 ve NTD'i ise % 97 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison of Latex Agglutination, ELISA and by Culture Methods for Clostridium difficile in Patients with Diarrhoea and Asymptomatic Groups In this study, the stool samples of 184 diarrhoea patients who were complaning because of Gastrointestinal system and 88 asymptomatic nondiarrhoea cases and total 272 samples were researched for Clostridium difficile by using of the culture and serological methods in the centre laboratory of Erciyes University Gevher Nesibe Hospital. C.difficile colonization was found in 184 diarrhoea patients from the outpatient and clinics, as control grup in 17 (9.2 %) of them and in 3 (3.4 %) of them in 88 stool samples without any symptoms by using the method of latex agglutination. The findings by the test of latex agglutination when evaluated within the ages were confirmed as folllows ; in clinic cases 14.3 % in 0-5 agegroup and 12.9 % in 16 and, over age group; in outpatient cases 18.7 % in 0-5 age group, 4.3 % in 15 age and 4.1 % in 16 and over age group. C.difficile colonization was determined 11.4 % in clinic cases and 6.8 % in outpatient cases. The distribution of stool samples included toksin A which belong to ELISA and C.difficile were in the rate of 8.3 % in clinic cases and 4.5 % in polyclinic cases. When ELISA toksin A test were accepted as a standart test; the sensitivity of Latex agglutination test was determined as 100 %, its specifity 97 %, the predictive value of a positive test (TPD) 60 % and, the predictive value of a negative test (TND) 100 %. C.difficile was isolated in 4 (4.1 %) of 96 diarrhoea stool samples which were sent from clinics, and in 3 (3.4 %) of asymptomatic 88 stool samples which belong to control group. When ELISA and toksin A research were accepted as a standart test, the sensitivity of isolation method was determined as 33 %, its specifity 100 %, TPD 100 %, and 97 % TND.