Hemolitik anemili olgularda eritrosit zar proteinlerinin elektroforez yöntemi ile incelenmesi
The determination of erythnocyte membrane proteins with electrophoretic techniques in hemolytic anemia cases
  1. Tez No: 40368
  2. Yazar: SERAP YALIN (SERİN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KIYMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZ Eritrosit membranı protein, lipid ve karbohidrattan oluşan kompleks bir yapıya sahip olup membran yapısındaki proteinlerden birinin eksikliği veya yapısal bozukluğu membran stabilitesini ve flexibilitesini etkileyerek hemolitik anemiye neden olmaktadır. Bu çalışmada eritrosit membran bozukluğunun neden olabileceği hemolitik anemilerden glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği olan ve herediter sferositozis (HS) tanısı konan olgu ve ailelerinin, orak hücre anemili (OHA) hastaların eritrosit membran yapısı SDS-PAGE yöntemiyle incelenmiştir. Hematoljik verileri normal olan 36 olgu, G6PD enzim aktivitesi eksik olan 22 örnek, orak hücre anemili 25 olgudan ve herediter sferositozis tanısı konulan olgu ve ailelerinden 30 kan örneği toplanarak hematolojik verileri Coulter-counter kan sayım cihazıyla incelenmiş, hemoglobin elektroforezi ve osmotik frajilite testleri yapılmıştır. Toplam 113 örneğin eritrositinden gost hazırlanarak % 8.3 'lük SDS-PAGE yöntemiyle membran proteinleri moleküler ağırlığına göre ayrıştırılıp protein fraksiyon miktarları dansitometrede okunmuştur. Kontrol grubu G6PD, OHA ve HS'li grupla karşılaştırıldığında 33 olguda spektrin eksikliği (< % 18.1), 21 olguda ankyrin (< % 3.8), 28 olguda band 3 (< % 18.8), 5 olguda band 4.1(< % 4.1) ve 1 olguda band 4.2 (< % 3.6) eksikliği gözlenmiştir. Kombine membran protein eksikliklerinden spektırö-ankyrin eksikliği 7 olguda, spektrin- band 3 eksikliği 14 olguda, spektrin-band 4.1 eksikliği 2 olguda, ankyrin-band 3 eksikliği 8 olguda, spektrin-ankyrin-band 3 protein eksikliği ise 6 olguda bulunmuştur. G6PD, OHA ve HS'li grupların band 4.1 protein ortalamasının kontrol grubu ortalamasından daha yüksek, hematolojik verilerden de Hb ve OF değerinin OHA'lı grupta en düşük olduğu bulunmuştur. Anahtar Sözcükler ; Spektrin, ankyrin, band 3, OHA, HS.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The red cell membrane is composed of protein, lipid and carbohydrate and so has a complex structure. The structural defect and the deficiency of protein affects the membrane stability and flexibility and cause hemolytic anemias. In this study the hemolytic anemias that resulted from erythrocyte membrane defects such as glucose-6- phosphate dehydrogenase enzyme (G6PD) deficiency, hereditary spherocytosis (HS) and sickle cell anemia (SCA) have been investigated by SDS-PAGE in the cases so affected their families. We studied the blood samples of 36 individuals with normal hematologic data, 22 individuals with G6PD enzyme deficiency, 25 individuals with sickle cell anemia and 30 blood samples from individuals with hereditary spherocytosis and their families. The hematological data has beeen studied by Coulter analysis and then hemoglobin electrophoresis and osmotic fragility tests have beeen performed to all cases. The ghosts were prepared from the erythrocytes of total 1 13 cases and the membrane proteins were separated depending on their molecular weight by % 8.3 SDS-PAGE electrophoresis and read with dansitometer. The comparision of the control group with the G6PD deficiency, SCA and HS groups showed spectrin deficiency (< % 18.1) in 33 cases, ankyrin deficiency (< % 3.8) in 21 cases, band 3 deficiency (< % 18.8) in 28 cases, band 4.1 deficiency (< % 4.1) in 5 cases and band 4.2 deficiency (< % 3.6) in one cases. The combined membrane protein deficiencies such as spectrin-ankyrin deficiency has been found in 7 cases, spectrin-band 3 deficiency in 14 cases, spectrin-band 4.1 deficiency in 2 cases, ankyrin- band 3 deficiency in 8 cases, spectrin-ankyrin-band 3 deficiency in 6 cases. The mean values of band 4.1in the G6PD deficiency, SCA and HS groups have been found higher than the control groups. In addition hemoglobin and osmotic fragility data has been found lowest in the SCA groups. Key Words : Spectrin, ankyrin, band 3, SCA, HS.