Abdulhak Molla ve Tarih-i Liva adlı eseri
- Tez No: 403867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
II. Mahmud dönemi hekimbaşılarından olan Abdülhak Molla'nın hayatı ve eserlerini konu alan bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Abdülhak Molla'nın hayatı ve şahs i yet i ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, eserleri kısaca tanıtılarak Abdülhak Mo lla' nın kültür tarihimizdeki yeri ve tıbba olan hizmetleri araştırılmıştır. Tarih-j Livi. III. Selim'in sır kaıibi Ahmet bey'in Ruzname'sindcn sonra türünde edebiyat tarihimizde bilinen ikinci misaldir. Eser Ruzname türünde ka:eme alırunış olup, H. 1244 -1245 - M. 1828 - 1829 y ııı arı arasmda Il. Mahmud'un Asakir- i Mansure-İ Muhammediye askerinden iki al ay ı ta'lim ettinnek üzere yeni kurdugu Rami kışlasında kaldıgı 581 günü ihtiva etmektedir.Bir çok değerli araştırmacımız eserden çeşitli vesilelerle bahsetmekcine rağmen şimdiye kadar munhasıran bir tetkike tabi tutmamışlardır. Bu çalışmada Abdülhak Molla'nın el yazısıyla deftere kaydeniği müellif nüshası esas alınmıştır. Yazar eserini yazdığı dönemde saray hekimlerindendir ve Rılmi kışlasında görevlidir.Oevir Osmanlı - Rus savaşının Rumeli ve dogu cephesinde hızla devam eniği , yeniçeri ocağı'nın ılgasından sonra yerine ihdas edilen askeri kurumların henuz oturmadığı hükümdarın askeri olduğu kadar sosyal, dini bir takım yenilikleri ğerçekl eştirmeye çalıştığı bir dönemdir. Yazar, siyasi hadiseleri kaydetmekle beraber ihtiyatından dolayı tab ii olarak yorumdan kaçmmalda beraber padişah'ın ve yakın çevresindeki kişilerin , önemli o l ay ların haleı· i ruhiyesi hakkında ipuçlarını da vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study the object of which is the life of Abdülhak Moııa, one of the head doctors in 11. Malunud's perio~ consİsts of three sectioos: In the fiest sectian the enlightening infannatian about the text and the panorama of the period were giyen. In the second sectian the text was criticized and the life. chmeter and works of the author were examİned and the importanee of the work from the angle of the politic and medical history was argued. In the third section the text of“ Tarih-i Liva ”was explained \vith faetnctes. Tarih-İ Liva İs the second example in its sart known İn our Iiterature history after the journal ( ruzname) of Ahmet Bey,secret writer of Selim UI.The work was written in journal from and includes 58 ı days when Mahmud II stayed at Rami barracks that he then newly established to make t\\'o regiments of "Asakir-İ Mansura-ı Muharnmadiyya ., trained.Although many honorable researches have been talking about the work on occasion of differenı means it has not been examined cJosely until now .