Kalın Film Sistemlerinde Elektriksel İletim
- Tez No: 403883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, kesikli yapıya sahip iletken/yalıtkan parçacık karışıml arının elektriksel iletkenliği ve buna etki eden faktörler incelenmiştir. İki farklı boyutta Fe parçaeıkIarı ve tek tip cam parçacıklar kullanılarak iletken parçacık büyüklüğünün ve dış basıncın karışım eğrisi üzerine etki sİ incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kritik hacim oranının, iletken parçacıklarm boyutunun küçülmesi ve dış basıncın artması ile düşük hacim oranlarına kaydığını göstermiştir. Toz karışımlara ısıl işlem uygulayarak elde edilen film numunelerin dirençleri, sıcaklığın fonksiyonu olarak 120-300 K arasında incelenmişti r. Film numunelerin aktivasyon terimlerinin artan iletken parçacık hacim oranı ve sıcaklık ile azaldığı ve ilgilenilen sıcaklık aralığında termal enerjiden küçük olduğu sonucu bulunmuştur. Kesikli sistemlerin elektriksel iletim mekanizmaları için literatlirde önerilen çeşitli modeller deneysel sonuçlar ışığında tartışılmış ve termal aktiveli modellerin bu sistemler için geçerli olamayacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, electrical c onductİvi ty and the fac tors that influence the electrical conduetivity of the mi xtures of condueting and insulating partides with discontinuous strueture have been investigated. The influenee of the eondueting partide size and the external pressure, on the blending eurve has been investigated for iron partides with two different dimensions and glass parıides of one type. The results of the experıments show that the ratio of critical volume shifts to smaHer values as the s ize of the condueting partides deerease and the external pressure ıl1crease. Resistivities of the film samples obtained by thermal treatment of powder mixtures are studied as a. function of temperature between 120-300 K. It has been found that the activation terms of the film samples deerease as the temperature and the volume ratio of the eonducting partides inerease and theyare sınaller than thermal energy within the temperature range of intefest. Various models proposed ın the literature for the mechanism of electrical conductance of diseontinous systems are diseussed ın the light of the experiınental results and it has been pointed out that models based on thermal aetivation can not apply to these systems.