Biyolojik örneklerdeki vanadyumun atomik absorpsiyon spektrofotometrisi ile tayini
- Tez No: 403940
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER GÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada bitki, hayvan dokusu ve idrar gibi biyolojik örneklerdeki vanadyumun Alev Atomik Aoscrpsıyon Spektroîotometresı ile tayını amaçlanmıştır Bu amaçla analiz şemasına bir zenginleştirme basamağının eklenmesi düşünülmüş ve aktif karbon ile zenginleştirme seçilmiştir, vanadyumun değişik lıganalarla kompleksi oluşturulup aktif karbon uzemnde adsorplanmışfır Yapılan çalışmalarda en iyi kompleksleştirici B-md^oksıkınolin (oksm) ve optimum pH aralığı 2.9-3 4 olduğu gözlenmiştir Cupferrcnun da iyi bir kompleksleştirici olduğu ancak dıtizon ve APDC nın hiç zenginleştirme sağlamadıkları görülmüştür. Biyolojik örnekler içm yaş ve kuru yakma denenmiş ve kuru yakmanın daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Bu teknikle biyolojik örneklerdeki 0.4-100 ppb aralığındaki vanadyum miktarları tayın edilmiştir. Yöntemin relat't standart sapması çok küçük, olup % 5.80 ppb dır. ' ölçüm -m zenginleştirme basamaklarında girişim yapabilecek katyon ve anyonlar araştırılmış ve ölçüm basamağında girişim yapan Ca, Al ve Mg zenginleştirme basamağında uzaklaştırılmıştır. in tiv.s work, the determination of vanadium in biological sample? such as plant tissue, animal tissue and urine with Flame Atomic Adsorption Spectrophotometry is proposed. After dry ashing of plant anti animal tissues, vanadium is chelated witn 8-hydrcxyqumohne and is adsorbed on the activated carbon Optimum working range is pH 2.9-3.4 for oxir, The analytical schema allows the precise determination of 0.4-100 ppb in bioloqical materials, interferences from elements present m the matrix were invest mated in the steo of measurement and enrichment- a mrrense in me interference from A!, tig and Ca is observed hut eiimwafiors of these problems can be achived by enrichment step to the analytical schema ,
Özet (Çeviri)