Adsorbtif Sıyırma Voltametrisi ve Diferansiyel Puls Polarografisi ile Molibdenin Çevre Örneklerinde Tayini
  1. Tez No: 403965
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Molibdenin iz düzeydeki tayini için çeşitli polarograîik ve volfcametrik teknikler araştırıldı. Sonuç olarak molibdenin adsorpotif sıyırma voltametrisi ile analizi için duyarlı bir işlem geliştirildi. Metot, molibden (VI) nın 2,5-dikloro-3.6-dihi dr ok s i - i,4-benzokinon (kloranilik asit) ile reaksiyon vererek oluşturduğu kompleksin -0.2 V da (Ag/Ag Cl, 3 mol/1 KC1 e karşı) pH 2.7 olan çözeltiden civa üzerine toplanması teme 1 ine dayanmaktadır. 5 dk sürelik adsorpsiyondsn sonra -0,62 V da gözlenen katodik sıyırma piki, molibdeni 0.02 ng/ml tayin sınırıyla kant i tatıf analizini mümkün kılmaktadır. 0.İ ng/ml molibdenin 5 dakika karıştırma!) toplamadan sonra sıyırma analizinde bağıl standart sapma %6.6 bulunmuştur. Çeşitli inorganik iyonlar ve organik bileşiklerden gelen girişimler de araştırılmıştır. Metot, mo1ıbden i n sularda ve bitkilerde eser düzeydeki tayinlerine uygu 1 anrrt ı şt ı r . Kirlenmiş sulardaki organik bileşik girişimleri oksidatif mikrodalga fırın parçalamasıyla giderilmiştir. Analiz sonuçları grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresi ile elde edilen sonuçlarla karşllaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different po1 arographic and vo1tammetr i c techniques for the determination of molybdenum at the trace level have been investigated. As a result, a new high sensitivity procedure for the determination of molybdenum by adsorptive stripping voltammetry was developed. The method is based on the reaction of molybdenum(VI) with 2,5-dich1oro-3,6-dihydroxy-1, 4-benzoquinone (chlorani1ic acid) to produce a complex which is absorbed onto mercury at -0.20 V (vs. Ag/AgCl, 3 mol/l KC1) from pH 2.7 solution. The cathodic stripping peak at -0.62 V can be used to determine molybdenum with a detection limit of 0.02 ng/ml after 5 min deposition time. The relative standard deviation for the determination of 0.1 ng/ml Mo after 5 min stirred collection was 6.6%. Interference from various inorganic ions and organic substances are reported. The method was applied to the determination of molybdenum traces in waters; interfering organic substances in polluted waters were destroyed by oxidative digestion in a microwave oven.