Bazı sulfonilüre grubu pestisitlerin elektrokimyasal tekniklerle incelenmesi ve tayinleri
Study and determinations of some sulfonylurea group pesticides by electrochemical techniques
- Tez No: 303552
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ İNAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada triasulfuron, siklosulfamuron ve halosulfuron metilin voltametrik davranışları, damlayan cıva elektrot (DME), asılı cıva damlası elektrot (HMDE) ve camsı karbon elektrot (GCE) kullanılarak incelenmiştir. Bu pestisitlerin destek elektrolit, doğal su ve toprak örneklerindeki tayinleri için analitik yöntemler geliştirilmiştir. Analitlerin nitel ve nicel analizleri, diferansiyel puls polarografisi (DPP), kare dalga adsorptif sıyırma voltametrisi (SWAdSV) ve dönüşümlü voltametri (CV) yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. En uygun sıyırma koşullarının belirlenebilmesi için biriktirme potansiyeli, biriktirme süresi, puls genliği, basamak potansiyeli ve frekansın etkisi incelenmiştir. Triasulfuron, siklosulfamuron ve halosulfuron metil için pik potansiyelleri (Ag/AgCl'e karşı) sırasıyla ?1031 mV, ?1348 mV ve 1526 mV olarak bulunmuştur. Kalibrasyon grafiklerinden çalışma aralıkları, triasulfuron için damlayan cıva elektrot kullanılarak DDP ile 0,19?11,6 ?g mL-1, siklosulfamuron için asılı cıva damlası elektrot kullanılarak SWAdSV ile 10,0?350 ?g L-1 ve halosulfuron metil için camsı karbon elektrot kullanılarak SWAdSV ile 4,10?50,0 ?g mL-1 olarak elde edilmiştir. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla triasulfuron için 0,06 ve 0,19 ?g mL-1, siklosulfamuron için 3,50 ve 10,0 ?g L-1 ve halosulfuron metil için 1,23 ve 4,10 ?g mL-1 bulunmuştur. Ayrıca bazı inorganik türlerin ve pestisitlerin girişim etkileri incelenmiştir. Geliştirilen yöntem bu üç pestisitin doğal su ve toprak numunelerindeki tayinleri için de uygulanmıştır. Doğal su numunelerindeki geri kazanım değerleri triasulfuron, siklosulfamuron ve halosulfuron metil için sırasıyla % 98,4?103,0, % 96,5?98,9 ve % 103,8?106,7 aralığında elde edilmiştir. Triasulfuron ve halosulfuron metilin ticari formulasyonlarındaki doğrudan tayinleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, voltammetric behaviors of triasulfuron, cyclosulfamuron and halosulfuron methyl have been investigated using dropping mercury electrode (DME), hanging mercury electrode (HMDE) and glassy carbon electrode (GCE). The analytical methods have been developed for the determination of these pesticides in supporting electrolyte, natural water and soil samples. The qualitative and quantitatlive determination of the analytes were performed by differential pulse polarography (DPP), square wave adsorptive stripping voltammetry (SWAdSV) and cyclic voltammetry (CV). Effects of accumulation potential, accumulation time, pulse amplitude, step potential and frequency were examined to determine optimum stripping conditions. Peak potentials of triasulfuron, cyclosulfamuron and halosulfuron methyl (vs. Ag/AgCl) were found as ?1031 mV, ?1348 mV and 1526 mV, respectively. Calibration plots were linear at the concentration range of 0.19?11.6 ?g mL-1 for triasulfuron with dropping mercury electrode by DPP, 10.0?350 ?g L-1 for cyclosulfamuron with hanging mercury electrode by SWAdSV and 4.10?50.0 ?g mL-1 for halosulfuron methyl with glassy carbon electrode by SWAdSV. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were obtained 0.06 and 0.19 ?g mL-1 for triasulfuron, 3.50 and 10.0 ?g L-1 for cyclosulfamuron and 1.23 and 4.10 ?g mL-1 for halosulfuron methyl, respectively. In addition the interference of some inorganic species and pesticides have also been studied. The developed method was applied for the determination of the three pesticides spiked natural water and soil samples. The recovery values obtained in natural water samples are in the range of 98.4?103.0 %, 96.5?98.9 % and 103.8?106.7 % for triasulfuron, cyclosulfamuron and halosulfuron methyl, respectively. It was realized that the direct determination of triasulfuron and halosulfuron methyl in commercial herbicide formulations.