Hipertrofik tonsil ve rekürren/kronik tonsillitli çocuklarda atopi prevalansı
Atopy prevalence in children with hypertrophic tonsil and recurrent/chronic tonsillitis
  1. Tez No: 706567
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. M. TALIŞINSKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Allerjik hastalıkların insidansı her geçen gün artmaktadır. Birçok hastalık ile atopi varlığı arasındaki ilişkiyi araştıran pek çok araştırma yapılmıştır. Ancak, atopi varlığı ile tonsil hastalıkları arasında benzer bir ilişki olabileceği hakkında yeterli yayın yoktur. Bazı araştırmalarda, atopik hastaların tonsil dokularında, normal tonsillerde olmaması gereken IgE üreten plazma hücrelerinin ve adenoid dokularında, allerjik hastalıklarda antijen (allerjen) sunumundan sorumlu Langerhans hücrelerinin izlenmesi, tonsil ve adenoid dokusunda ödem tesbit edilmesi, atopi varlığında tonsillerin etkilendiğini göstermektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada tonsil hipertrofisi ve rekürren/kronik tonsiliti olan, 2-15 yaş arası 50 çocukta atopi varlığı araştırılmıştır. Tonsilleri ileri derecede hipertrofik olan 27 hastanın 7 tanesinde (%25.9), rekürren/kronik tonsilliti olan 23 hastanın 1 tanesinde (%4.3), atopi tesbit edilmiş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Serum total IgE düzeyleri; hipertrofik tonsili olan hastalarda, rekürren/kronik tonsilliti olan hastalara oranla daha yüksek düzeylerde bulunmuştur. Bu fark hipertrofik tonsil grubunda görülen yüksek atopi oranı ile ilişkili gözükmektedir Bu değerlendirmeler sonucunda atopik hastalarda tonsillerde hipertrofi meydana gelebileceği, tonsiller hipertrofi olanlarda da atopi bulunabileceği öngörülmelidir. Dolayısıyla tonsillerin; alt solunum yolları, burun, deri, göz gibi allerjik organlardan biri olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The incidence of allergic diseases increases every day. There have been many studies concerning the connection between atopic and various other diseases. However there are not sufficient litterature and publication describing a similar connection between atopic and tonsil related diseases. Some studies show that within the tonsil tissues of atopically ill patients, there is presence of plasma cells producing lgE which should not be in normal tonsils follow-up procedure of the adenoidal tissues of allergic patients shows antigen (allergen) induced release by Langerhans cells and the determination of oedema within adenoid and tonsil tissues clearly shows that tonsils are being affected by the presence of atopic diseases. During our study, we have made researches concerning the presence of atopic diseases on 50 children suffering from tonsils hypertophy and recurrent/chronical tonsillitis and whose ages vary between 2 to 15. On 7 patients over 27 suffering from hypertophied tonsils (25.9 %) and on 1 patients over 23 suffering from recurrent/chronic tonsillitis (4.3 %) atopic diseases have been detected and the incurred difference has been found to be statistically significant as a result of these researches. The levels of serum total lgE have been found to be proportionally higher on patients suffering from hypertrophied tonsils than on those suffering from recurrent/chronic tonsillitis. The difference incurred seems to be in relation with the high level atopic disease discovered on the patients suffering from hypertophied tonsils. As a result of these evaluations; it can be envisaged that patients suffering from atopic diseases may have their tonsils hypertrophied and those having tonsils hypertrophy may suffer from atopic diseases. Henceforth, the tonsils may be accepted as an allergic organ as well as are the respiratory system, the nose, the skin and eyes.