Hemiplejik hastalarda duyu-algı-motor fonksiyonlarının incelenmesi
Evaluation of sensory-perceptual-motor functions in hemiplegic patients
- Tez No: 40453
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, hemiplejik hastalarda, duyu algı motor fonk siyon bozukluklarının; etyoloji, hemiplejik taraf, olayın şiddeti ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık ile ilişkilerinin incelenmesi ve bu kişilerin günlük yaşamda bağımsız olma şansının nasıl artırılabileceğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla Ankara Fizik Tedavi ve Re habilitasyon Merkezi'nde yatarak tedavi olan 25'i sol 20'si sağ 45 hemiple jik ve ayrıca 25 sağlıklı erişkin olmak üzere toplam 70 olgu değerlendirilmiştir. Olguların hepsine Ayres Duyu Bütünlüğü Testlerinden Desen Kopye Etme, Şekil-Zemin Algısı, Parmak Tarama, Dokunma Uyarısı Lo- kalizasyonu, Çift Dokunma Uyarısı, Sağ-Sol Ayırımı, Kertesz Apraksi testi, Vücut İmajı Bozukluğu, Günlük Yaşam Aktiviteleri testleri uygu lanmıştır. Çalışmanın sonunda; sağlıklı kişilerle hemiplejikler arasında tüm test sonuçlan arasında, sağlam kişiler lehinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır (p < 0.05). Duyu Algı fonksiyonları sağ ve sol hemiplejikler arasında karşılaştırıldığında, sol hemiplejik olgular Görsel Algılama Testlerinden Şekil-Zemin ve Desen Kopye Etme de daha başarılı olmuşlardır (p < 0.05). Diğer algı testleri sağ ve sol hemiplejiklerde karşılaştırıldığında; istatistik sel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0.05). CT ve Duyu Algı test sonuçları karşılaştırıldığında, lezyon şiddeti arttıkça dokunma algısı bozukluğunun arttığı gözlenmiştir. Motor fonksiyonlar, G.Y.A. ve Duyu Algı Bütünlüğü Test sonuçlarının korelasyonunda; Duyu Algı Bozukluklarının, Günlük 65Yaşam Aktivitelerindeki bağımsızlık seviyesini diğer parametrelerle bir likte değişen oranlarda etkilediği görülmüştür. Sol hemiplejiklerde el aktivitelerinin, sağ hemiplejiklerde ise görsel algılama bozukluklarının Günlük Yaşam Aktivitelerinde bağımsızlık ka zanmayı olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Serebro Vasküler Olay sonrasında oluşan hemiplejinin ortaya çıkardığı bulgular birbirlerinden oldukça karmaşık bir şekilde etkilenerek hastadan hastaya değişen sonuçlara yol açmaktadır. Bu sonuç dikkate alındığında hemipleji tedavisinde, fizyoterapistle rin, hastalarım CT, Duyu Bütünlüğü, Motor Fonksiyon, Günlük Yaşam Aktiviteleri Test sonuçları, tedaviye başvurma süresi, hemiplejik tutu lum parametrelerini eksiksiz olarak değerlendirerek, tedavi program larını uygulamalarında yarar olacağı görüşüne varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purposes of our study were to determine variations of the per ceptual abilities in 20 right, 25 left hemiparetic patients and 25 normal subject and relationships between particular perceptual tests and perfor mance of daily living activities. In this study Ayres sensory integration tests (Desing Copying, Figure- Graund Perception, Finger Identification, Lacation of Tactile Stimuli, Double Tactile Stimuli Perception, Right-Left Discrimination), Kertesz Apraxia Tests, Drawing a Picture of Himself, Activities of Daily Living Testing were administered.