Serebral anjiografi yapılacak hastaların bilgi gereksinimleri
The Information needs of patients who will have cerebral angiography
- Tez No: 40461
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
V. ÖZET Bu araştırma, serebral anjiografi yapılacak hastaların bilgi gereksinimlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve Ankara üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Nöroloji ve Nöroşirurji kliniklerinde uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, ekde verilen görüşme formu kullanılmış, görüşme formunda kişiye özgü genel bilgilerin yanında hastaların konuya ilişkin bilgi gereksinimlerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan sorular yer almıştır. Görüşme formu araştırmacı tarafından hastalarla teke tek görüşme yapılarak doldurulmuştur. Araştırmanın evrenini Ankara Üniversitesi îbn-i Sina Hastanesi Nöroloji ve Nöroşirurji kliniklerinde yatan ve serebral anjiografi yapılacak hastalar oluşturmuştur. Örnekleme ise toplam 70 hasta alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda hastaların %91.4'ü serebral anjiografi işlemi öncesi bilgi almak istemektedir. Hastaların %54.8'si işlem öncesi bilgiyi doktordan almak istemektedir. Hastaların %72.9'u işlem öncesi korku yaşamaktadır. Korku nedenlerinin başında ise işlemle ilgili birşey bilmeme ve işlemin ağrılı olacağını düşünme gelmektedir. Hastaların korku duymaları ile yaş ve daha önceki anjiografi deneyimi arasında bir ilişki 53bulunamamıştır. Yalnız kadınların, erkeklerden daha çok korktuğu saptanmıştır. Serebral anjiografi işlemine ilişkin beklentileri olan hastaların %79.2'si işlemin kendilerine her yönüyle anlatılmasını, %12.5'u anjiografi olmuş hastalarla görüştürülmeyi, %8.3'ü ise kendilerine anjiografi ile ilgili broşürlerin verilmesini istemektedirler. Sonuçlara yönelik Nöroloji ve Nöroşirurji kliniklerinde çalışan hemşirelerin, serebral anjiografi işlemine ilişkin mevcut bilgilerinin saptanması ve bu verilerin doğrultusunda hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi, kliniklerin hasta eğitiminde kullanabileceği standart bir bilgi formunun geliştirilmesi, hemşirelerin işlem öncesi hastaların duygularını ifade etmelerine yardımcı olmaları ve her hastanın gereksinimlerini fark edebilmek için iş merkezli yerine hasta merkezli çalışma düzenine geçilmesi önerilmiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned as descriptive with the purpose of determining the information needs of patients who will have cerebral angiography and is carried out in the Neurology and Neurosurgery clinics of Ankara University îbn-i Sina Hospital. Data is collected through questionnaires (enclosed please find a copy of this questionnaire) which consist of questions on personal characteristics as well as questions aiming to expose the information needs of patients prior to the angiography. The questionnaires are filled by the researcher by interviewing the patients. The universe of the study consistutes of the patients who are hospitalized in the Neurology and neurosurgery clinics of Ankara the University îbn-i Sina Hospital and who will have cerebral angiograpy. The sample of the study includes 70 patients in total. According to the results of the study, 91.4% of the patients want to learn about the procedure before the cerebral angiography, and 54.8% of the patients want to get this information from medical doctors. 72.9% of the patients are scared of cerebral angiography. The reasons of this fear is lack of information about. The procedure and 55the throught of felling pain during the angiography. No significant relation is found between fear and age and previous experiences of angiogarphy. However, it is observed that women's fear is greater than that of men's. Among the patients who have some needs about cerebral angiography, 79.2% want to learn about all the phases of the procedure while 12.5% of them want to talk to other people wo have had angiography previously and 8.3% want to see brochures about cerebral angiography. According to the results of the study, appropriate suggestion are proposed. These suggestions are to determine the knowledge level about cerebral angiography of nurses who work in Neurology and Neurosurgery clinics and basing on this knowledge level to organize in service training programs, to prepare a standard information form to be used to train patients in clinics, to encourage patients to express their feelings before the angiography and in order to notice. The needs of all patients to focus on patients instead of work. 56