İdrar kültürü için örnek almada standart geliştirme
Development of application standard, for taking urine sample for urine culturing
- Tez No: 40462
 - Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÜLKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Araştırma, polikliniğe gelen ve üriner sistem infeksiyonu düşünülen kadın hastalardan idrar kültürü için örnek alma eylemi ile ilgili olarak uygulama standartı geliştirmek ve halen perine temizliği için kullanılan savlon yerine aynı amaçla sabun ve su kullanarak aradaki farkı saptamak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Klinik Patoloji Laboratuvarında yapılmıştır. Bir günde laboratuvara idrar kültürü için örnek vermeye gelen ve araştırmaya katılmayı kabul eden kadın hastalar örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi 100 hasta ve 200 idrar kültürü ile temsil edilmiştir. Araştırmanın deney ve kontrol grubunu aynı hastalar oluşturmuştur. Araştırmada halen uygulama da olan yöntem ile yeni yöntem uygulanarak idrar kültürü için örnek alınmış ve aradaki fark saptanmıştır. Verilerin toplanmasında Ek l'de verilen kontrol ve deney grubu için geliştirilmiş tek gözlem formu kullanılmıştır. Ayrıca deney grubunun bilgilendirimesi için hazırlanmış olan Ek ll'de yer alan“İdrar Kültürü İçin Örnek Nasıl Alınır”adlı kılavuz kullanılmış ve hasta tuvalette izlenmiştir. Gözlem formunda hastaları tanıtıcı bilgiler, hastaların kültür sonuçlan, koloni sayıları, koloni oluşturan mikroorganizmalar, idrar kültürü için örnek almada karşılaşılan zorluklar, tuvalette bulunan malzemeler, idrar kültürü için örnek almada hastalara kimin bilgi verdiği, hangi bilgilerin verildiği, perine temizliğinde hangi antiseptik solüsyonun kullanıldığı yer almaktadır. Kontrol grubunda gözlem, hastanın laboratuvara başvuru anından tuvalete girinceye kadar hiç müdahalede bulunulmadan yapılmıştır. Deney grubunda ise hastaya kılavuz kullanılarak bilgi verilmiş ve hasta tuvalette izlenerek gerektiğinde yönlendirilmiştir. 39Elde edilen verileri değerlendirmede, Yüzdelik hesaplaması, Ki-Kare (Chi-Square), Kappa katsayısı testi, Mc Nemar testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre: İdrar kültürü için örnek alma işleminde perine temizliğinin savlon veya sabun-su ile yapılmasının kültür sonucunda farklılık yaratmadığı saptanmıştır. İdrar kültürü için örnek alma eyleminde uygulama standardının geliştirilmesi - Hastaların verilen hizmetten memnun kalmalarına, - İdrar kültürü için örnek alma eylemini daha kolay yapmalarına, - İşlem sırasında daha az hata yapılmasına bu nedenle de daha güvenilir sonuç alınmasına, - Hastaların kendilerini ve çevreyi kontamine etme olasılığını azaltmaya yardımcı olmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been conducted as an experimental study with the objective of developing a standard for applications in the area by basing on the urine samples taken from the female patients that came to the out-patient service with complaints of urinary system infections and to determine the difference in perineum cleaning which is presently done by using savlon and the one that suggests using soap and water. The research was conducted in the Adult Hospital of Clinical Pathology Laboratory at the Hacettepe University. The sample was formed by participation of the female patients that came to hospital during a period of one day, to give urinary samples for culture and accepted to participate in the research. The sample of the research was represented by 1 00 patient and 200 urine samples. The experimental and control groups of the research were formed by the same patients. In the research, the currently used method and the suggested methods were applied in taking urinary samples for culture and their differences were determined. In collecting data, only one observation form was developed and used for the control and experiment groups and it is shown in Annex 1. In addition to this, in order to inform and educate the experiment group, the“How To Take Samples For Urine Culture”was given in form of a guide Annext 2. This guide was prepared for use while the patient was under guidance even during the time in the water closet. In the observation form, there were information about the patient, the results attained from the urine culture of the patient, number of colony, microorganisms forming the colony, difficulties encountered during taking sample for urine culture, with respect to materials available in the water closet, 41about the person providing infomation to patients with respect to taking urine samples for culture, about type of information are to be provided, what kind of antiseptic solution is used in perineum cleaning. The observation in the control group has been conducted without any intervention, from the moment of application made by the patient to the laboratory, to the point until the patient entered into the water closet. Whereas, in the experiment group, the patient is supplied with information by using a guide and by guiding the patient during the water closet and directions were given when necessary. In assesing the data attained, Percentage calculations, Chi-square, Cappa coefficient test, Mc Nemar tests were used. According to results attained in this research: It has been determined that using savlon or soap-water, in perineum cleaning, does not result in any difference with respect to urine sample to be taken for use in culture, and they do not result in any difference in the results of the culture. With respect to development of application standard, for taking urine sample for urine culturing, followings are determined: - Efforts resulted in satisfaction of the patient, from the service provided, - Facilitated and made the urine sampling activities more easy for urine culture, - Allowed less errors, during proceses and therefore generated more reliable results, - Assisted to decrease the possibility of contamination of the patients themselves and the environment. Recommendations are made in the light of data obtained. 42