İlk 4 ayda sadece anne sütü ile beslemede hemşire etkinliğinin incelenmesi: bebeklerin gelişiminin incelenmesi
The Evaluation of effect of nursing care on exclusive breastfeeding in first 4 months postpartum
- Tez No: 40463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
¥1- ÖZET Bu araştırma, WHO/UN I CEF' in“Anne Sütünün Sürdürülmesi özendirilmesi ve Desteklenmesi”nde doğum hizmetlerinin rolüne ilişkin 10 önerinin doğrultusunda hemşire tarafından hastanede ve evde verilen bakım, sağlık eğitimi ve desteğin, annelerin bebeklerini sadece anne sütü ile besleme davranışları üzerindeki etkisini incelemek ve sadece anne sütü ile beslenen ve karışık beslenen bebeklerin fizik gelişimini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini TC. Ankara Zübeyde Hanım Doğumevinde normal vajinal doğum yapan, sağlıklı bebeği olan, 50 deney ve 50 kontrol grubunda olmak üzere 100 primi par anne oluşturmuştur. Araştırma hastanede ve evde olmak üzere iki bölümde uygulanmıştır. Deney grubunda doğumdan sonra ilk 30 dakika içinde bebeklerin emzirilmesi sağlanmıştır. Doğum sonu (postpartum) servisinde annelere anket formu uygulanmış, bebeklerin 4 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi, bebek bakımı ve anne bakımı konusunda eğitim verilmiştir. İhtiyacı olan annelere bebek bakımı, meme ve perine bakımında yardım edilmiştir. Taburcu olan annenin evine, birinci ayda 4 kez, ikinci ayda 2 kez, üç ve dördüncü aylarda birer kez olmak üzere toplam 8 kez planlı ev ziyareti düzenlenerek, doğum sonu dönemde annelere bebeklerini sadece anne sütü ile beslemeleri konusunda destek verilmiştir. Emzirmeyi engelleyecek küçük rahatsızlıkların giderilmesinde anne ve bebeğe yardım edilmiştir. Bebeklerin aylık büyüme gelişme durumları takip edilmiştir. Anne ile ilgili bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen Anne İzleme Formuna, bebekle ilgili bilgiler Bebek İzleme Formuna kaydedilmiştir. Kontrol grubu örneklemine seçilen primipar, ve sağlıklı bebeği olan anneler dört ay sonra evlerinde ziyaret edilerek, emzirme ile ilgili davranışları ve bebeklerin büyüme gelişme durumları hakkında bilgi toplanmıştır. 143Elde edilen bulgular ki -kare, Kolmongorf-Smirnof, kesin ki -kare ve yüzdelik testlerle değerlendirilmiştir. Araştırmada bir hemşire tarafından hastanede ve 4 ay boyunca evde desteklenen annelerin 4. ayda emzirme oram %94.0 ve sadece anne sütü ile besleme oram %74.0 iken, kontrol grubunda 4. ayda emzirme oram %74.0 ve sadece anne sütü ile besleme oram X20.0 olmuştur. Hemşire tarafından desteklenene grupta, bütün bağımsız değişkenlerde anne sütü ile besleme oranı, kontrol grubuna göre daha yüksek çıkmıştır. Deney grubundaki bebeklerde pamukçuk, pişik, çok ağlama, kabızlık, deri enfeksiyonları kontrol grubuna göre daha az görülürken, gaz sancısı, üst solunum yolu enfeksiyonu ve ishal toplamda daha fazla görülmüştür. Ancak sadece anne sütü alan bebeklerde bu hastalıkların görülme oram karışık beslenenlere göre daha düşüktür. Araştırmada, bebeklerin beslenme şekilleri ile büyüme gelişme değerleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın sonuçları dikkate alınarak, emzirmenin sürdürülmesi için, doğum sonu dönemde annelerin halk sağlığı hemşiresi tarafından ev ziyaretleri ile desteklenmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. 146
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF EFFECT OF NURSING CARE ON EXCLUSIVE BREASFEEDİNG IN FIRST 4 MONTHS POSTPARTUM (SUMMARY) Basing on the 10 suggestions of MHO/UNICEF about the role of delivery (maternity) services on continuation, encouragement and promotion of breast- feeding; this study is conducted as semi- experimental with the purpose of determining the effects of care, medical training and support given by the nurses either at home or in hospital on mothers' attitudes towards exclusively breast-feeding their babies or giving them supplementary food, as well as evaluating the physical growth of infants who are exclusively breast-fed or suppl ementary-fed. The sample of the study constitutes of 100 primipara (mothers) who have given birth to healthy babies by normal vaginal delivery in the Republic of Turkey Ankara Zübeyde Hamm Maternity Hospital. 50 of these women are in the kontrol group, while the remaining 50 are in the study group. The study 15 conducted in 2 stages: in hospital and at home. In the control group, the babies are breast-fed within the first 30 minutes following delivery. In the postpartum service, questionnaires are applied to mothers and they are trained on breast-feeding their babies exclusively during the first 4 months as well as on the subjects of mother and child, care. The mothers who are in need are helped on i nf and- care, breast and perine care. 8 planned visits are made to mothers who are discharged from the hospital. 4 of these visits are during the first month, 2 are during the second month, and one visit both in the third and fourth months. The purpose of these visits are to support the mothers for exclusive breast feeding, to remove the discomforts which prevent breast-feeding and tofollow the monthly growth of the babies. Information about the mothers are recorded on Mother's observation form while information about the babies are recorded on infant's Information Form Both of these forms are prepared by the researcher. The primapara who are selected for the control group and their health babies are visited at the and of 4 months and information on breast-feeding attitudes as well as physical growth of the babies are collected. HAVE Data collected are evaluated by using chi -square, Kolmongorf-Smirnof, tests and percentages. According to the results, for the mothers supported by a nurse both in the hospital and at home during 4 months after delivery, the ratio of breast-feeding during the fourth month is 94.0% and the ratio of exclusive breast-feeding is 74.0% ; while these ratios are 74.0% and 20.0% respectively for the control group. It is also observed that, in the group supported by a nurse, all the values for independent variables are greater than those of the control group. It is examined that thrush. Diaper rash, constipation, crying and skin infections are rarerer than the control group where as gaseous poins, infections of the upper respiratory system and diarrhoea are greater in total. However, the ratio of these diseases are lower for the exclusively breast-fed babies than the babies who are given supplementary food. No significant relation is found between the nutrition types of the babies and growth values. According to the results of the study, for the continuation of breast feeding, suggestions are proposed about the support of mothers by a public- health nurse visiting them at their home during the postpartum period.