Şizofren hastaların sosyal destek, hastalık ve stresle başetmelerinin değerlendirilmesi
The Appraised of cope with stress, disease and social support of schizophrenic patients
  1. Tez No: 40464
  2. Yazar: NERMİN GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEBAHAT KUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, kronik şizofren hastaların ve ailelerinin sosyal desteklerinin, hastalık ve stresle baş etme niteliğinin, ailelerin duygu dışavurumlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın, evrenini; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine bir yılda başvuran hastalar oluştur muştur. Veriler, 12 hasta ve aileden, ev ziyaretleri ve sosyal toplantılar, gözlem formu, stresle başetme yöntemleri formu ve ailelerin duygu dışavurum özellikleri formu ile sekiz ayda toplanmıştır. Sonuç olarak hastaların kişisel bakımlarını aksattıkları, boş zamanlarını etkin şekilde değerlendirmedikleri, sosyal uğraşlara sürekli ve düzenli katılmadıkları ve evde sorumluluk alma davranışlarının sınırlı olduğu, hasta ve ailelerin stresle duyguya yönelik başetmeyi daha ağırlıklı olarak kullandıkları ve ailelerin yüksek dışavurumunu gösterdikleri saptanmıştır. Verilerin tartışmasından sonra gözlenen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive research is to evalvate the social supports, abilities of coping with disease and stress of the chronic schizophrenic patients and their families; and the emotional expressions of the families. The universe of the research is the patiente applying to the Hospital of Ankara University Faculty of Medicine, Psychiatry Outpatient Clinic in 1 year. The data are drawn from 12 patients and their families in 8 months during the home visits and social meetings by the observation questionnaire, stress coping questionnaire, and the questionnaire about the characteristics of the emotional expressions of the families. As a result it's found that the patients didn't deal with their self-care, didn't join to social activities reqularly and didn't take enough responsibilities at home; and the patients and their families used the offective ways more when coping with stress; and the families had high levels of emotional expressions. After the discussion of the data, the suggestions are made according to the results.