Milas bölgesindeki toprak havuz işletmelerinin mevcut durum analizinin yapılması ve sürdürülebilirlikleri için çözüm önerileri geliştirilmesi
Making the present status analyses of earthen pond aquaculture facilities in Milas basin and improving solution suggestions for their sustainability
- Tez No: 405108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Muğla ilinde 2015 yılı kayıtlarına göre toplam 181 adet projeli toprak havuz işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerin kayıtlı proje kapasiteleri ise 10.287,5 ton/yıldır. Faal olarak üretim yapan 163 adet toprak havuz işletmesinin kayıtlı proje kapasiteleri 8.943,5 ton/yıldır. Bu bölgedeki su ürünleri işletmeleri genelde küçük aile işletmelerinden oluşmaktadır ve çoğunun kapasitesi 29 ton/yılın altındadır. Muğla İli Milas İlçesinde tabana yayılmış bir ekonomik faaliyet olan toprak havuz balıkçılığı günümüzde birçok sorun yaşamaktadır. Bu işletmelerin sorunlarının araştırılması ve sorunlarının çözümüne yönelik yapılacak çalışmalar bu işletmelerin sürdürülebilirliği için oldukça önemlidir. Bu çalışmada toprak havuz işletmelerine ziyaretler gerçekleştirilmiş ve işletmelerin mevcut durumunu ortaya çıkarmak amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada ankete katılan kişiler ve işletmelerle ilgili genel bilgiler ile işletmelerin üretim süreçleri hakkında bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca katılımcıların sürdürülebilir toprak havuz balıkçılığı ile ilgili tutum ve farkındalıkları ölçülmüştür. Muğla'nın Milas İlçesinde bir fırsat alanı olarak ortaya çıkmış olan toprak havuz balıkçılığı ile ilgili elde edilen veriler ışığında, bu işletmelerin sürdürülebilirliği için çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to 2015 records there are totally 181 projected earthen pond facilities in Muğla Province. The registered project capacity of these facilities is 10.287,5 tons per year. The registered project capacity of 163 earthen pond facilities operating actively is 8.943,5 tons per year. Aquaculture facilities in this area are commonly family-owned businesses and their capacities are mostly less than 29 tons per year. Earthen pond aquaculture, an expanded economic activity in Milas town of Muğla Province, has lots of problems nowadays. Investigating the problems of these facilities and studies for the solution of problems are crucial for the sustainability of these facilities. In this study earthen pond facilities were visited and a questionnaire was made to determine the present status of facilities. Through questionnaires, general information about participants, facilities and production processes of these facilities was obtained. Also, attitudes and awareness levels of participants towards sustainable earthen pond aquaculture were measured. According to the obtained data on earthen pond aquaculture emerged as an opportunity area in Milas town of Muğla province, some solution suggestions were offered for the sustainability of these facilities.