Muğla ili (Merkez) atmosferik polenleri
Airborn pollen grains in Muğla (City center)
  1. Tez No: 405116
  2. Yazar: ŞULE ARMUTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN GÖRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Muğla ili(Merkez) atmosferik polenleri 2011 Mart-2013 Şubat tarihleri arasında gravimetrik yönteme dayalı Durham aleti ile toplanmıştır. İki yıllık periyod içinde toplanan polenlerin ait oldukları bitki taksonları belirlenmiş ve mikrofotoğrafları çekilmiştir. 2011 Mart- 2012 Şubat dönemleri arasında 45 taksona ait 29.548 polen/cm2 belirlenmiştir.2012 Mart- 2013 Şubat dönemleri arasında ise yine 44 taksona ait 34.722 polen/cm2 belirlenmiştir. Pinaceae,Cupressaceae/Taxaceae, Oleaceae, Morus, Quercus ve Gramineae polenleri atmosferde dominant olarak saptanmıştır. Çalışılan bölgede polen yoğunluğunun en fazla olduğu ay Nisan ve Mayıs ayları olarak belirlenmiştir. Her taksonun 1 cm2'ye düşen polen miktarlarının haftalık, aylık, yıllık değişimleri çizelgeler halinde verilmiştir. Elde edilen verilerin meterolojik verilerle bağlantısı araştırılmıştır. Bu veriler göz önünde bulundurularak Muğla iline ait polen takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, pollen grains of Muğla atmosphere were collected using based on the gravimetric method a Durham trap from between 2011 March-2013 February. Plant taxa of pollen grains were identified during two years period and were taken microphotographs. A total of 29.548 pollens/cm2 belonging to 45 taxa were observedbetween 2011 March-2012 February.A total of 34.722pollens/cm2belonging to 44 taxa were observedbetween 2012 March-2013 February. Pollen grains of Pinaceae, Cupressaceae/Taxaceae,Oleaceae, Morus, Quercus ve Gramineae were found as dominant pollen types in the Muğla atmosphere. Maximum pollen concentration of investigated region is recorded in April and May. Weekly, mountly and yearly quantities of pollen grains of each taxon within the 1 cm2 of the Muğla atmosphere were shown in tables. The relations of tehese data with meterological parameters were investigated. The pollen calenders of Muğla were prepared using the data.